Żydowski chłopiec, były zakładnik Hamasu, napisał do papieża poruszający list

Żydowski chłopiec, były zakładnik Hamasu, napisał do papieża poruszający list
Fot. Grzegorz Galazka
KAI / tk

Ośmioletni Naveh Shoham, który 7 października ubiegłego roku został uprowadzony przez Hamas i wypuszczony na wolność po 50 dniach niewoli, napisał do papieża Franciszka poruszający list.

Żydowski chłopiec napisał w liście o swoim ojcu, który wciąż jest więźniem Hamasu. "Mam nadzieję, że świat nie zapomni, że on wciąż jest więźniem" - czytamy w liście Naveha, który sam został uprowadzony do Strefy Gazy podczas ataku terrorystycznego w izraelskim kibucu Be'eri 7 października i uwolniony po 50 dniach niewoli wraz ze swoją czteroletnią siostrą, matką, babcią, ciotką i kuzynem.

Jak donosi austriacki dziennik "Krone" ojciec chłopca Tal Shoham, którego los jest nieznany, ma obywatelstwo austriackie.

Naveh szczególnie podkreślił wsparcie papieża Franciszka dla ratowania zakładników. Papież obiecał swoim "żydowskim braciom i siostrom w Izraelu" pomoc na początku lutego, potępił ataki Hamasu i ponownie przypomniał o pozostałych zakładnikach. "Chciałbym podziękować z całego serca" – napisał chłopiec - również za to, że Franciszek zapewnił go, że modli się o ich uwolnienie.

DEON.PL POLECA

"Ja również modlę się każdego dnia. W naszym domu mamy mały stolik, który nazywamy «stołem nadziei». Tutaj zapalamy świece i modlimy się o dobro i uwolnienie mojego ojca" - napisał ośmiolatek, który zakończył słowami: "Jesteś wielkim człowiekiem. Proszę, kontynuuj pracę na rzecz uwolnienia naszych rodzin i pokoju".

W liście Naveh opowiedział o swoich doświadczeniach jako zakładnika. W obliczu niepewności co do losu ojca, jego serce cały czas boli z żalu. "Tęsknię za ojcem i bardzo się o niego martwię" - napisał. Tęskni również za dziadkiem, który został zamordowany w ataku, wraz z ciotką, niepełnosprawnym wujkiem i opiekunem wujka.

Ponad 1200 osób zostało zamordowanych i 253 uprowadzonych w Strefie Gazy podczas głównego ataku na Izrael przeprowadzonego przez grupę terrorystyczną Hamas 7 października 2023 r. 105 z nich zostało uwolnionych. Jak dotąd nie ma nowej listy ofiar, a według amerykańskich mediów dziesiątki pozostałych zakładników już nie żyje.

W trakcie izraelskiej ofensywy lądowej Hamas złożył w ubiegłą środę pierwszą ofertę zawieszenia broni, zgodnie z którą wszystkich pozostałych 136 zakładników ma zostać uwolnionych w zamian za czteroipółmiesięczne zawieszenie broni w Strefie Gazy.

Źródło: KAI / tk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Papież Franciszek

Rozeznawać, by żyć w pełni

Życie jest utkane z różnych decyzji. Wybory nas konstytuują, pomagają nam stać się sobą: ludźmi spełnionymi i świadomymi tego, kim jesteśmy, kim chcielibyśmy być. Mają istotne znaczenie także w naszej...

Skomentuj artykuł

Żydowski chłopiec, były zakładnik Hamasu, napisał do papieża poruszający list
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.