Prezydent Indonezji chce stworzyć tunel przyjaźni między kościołem i meczetem

Prezydent Indonezji chce stworzyć tunel przyjaźni między kościołem i meczetem
(fot. depositphotos.com)
1 rok temu
KAI / jb

Prezydent Indonezji Joko Widodo zapowiedział budowę tunelu między katolicką katedrą i położonym naprzeciw niej „meczetem niepodległości”.

– To będzie tunel przyjaźni. Ludzie nie będą musieli przechodzić przez ulicę z jednej świątyni do drugiej, tłumaczył Widodo w rozmowie z mediami opublikowanej 7 lutego.

Zbudowany w 1975 roku przez rząd Indonezji meczet „Masjid Istiqlal” i poświęcona w 1901 r. neogotycka katedra Wniebowzięcia Matki Bożej położone są w dzielnicy rządowej i od dawna uważane są za symbole tolerancji. Według informacji mediów, przy dużych świętach, jak Boże Narodzenie czy „Id al Fitr” kończący ramadan - muzułmański miesiąc postu, muzułmanie i katolicy z zasady korzystają z parkingu wspólnego dla meczetu i kościoła.

Indonezja jest krajem o największej na świecie liczbie ludności muzułmańskiej. Prezydent Widodo podejmuje szereg konkretnych i symbolicznych środków starając się tłumić rosnące od lat wpływy konserwatywnego i wojowniczego islamu politycznego w Indonezji.

Tunel ma być zbudowany w ramach prac remontowych w meczecie. Jest on największą świątynią islamską w Azji południowo-wschodniej, może pomieścić 120 tys. wyznawców.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Prezydent Indonezji chce stworzyć tunel przyjaźni między kościołem i meczetem
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.