Indonezja liczy swoje meczety z pomocą dronów i walczy z islamskim radykalizmem

Indonezja liczy swoje meczety z pomocą dronów i walczy z islamskim radykalizmem
fot. Deposit Photos
6 miesięcy temu
PAP / sz

Zespół pracujący w terenie z użyciem dronów policzył już ok. 75 proc. muzułmańskich miejsc kultu w kraju - poinformowali pracownicy indonezyjskiego ministerstwa ds. religii. Dotąd udało się zarejestrować ich prawie 560 tysięcy. Celem jest m.in. walka z islamskim radykalizmem.

Indonezja to największy archipelag i największy muzułmański kraj świata. Liczy około 17 tys. wysp i ponad 260 mln mieszkańców, z których większość to wyznawcy islamu. W rządowej bazie danych zgromadzono informacje o 260 tys. meczetów i 297 tys. innych muzułmańskich miejsc modlitwy.

Każde miejsce kultu otrzymuje w systemie numer, zapisywane są informacje o jego rodzaju i położeniu. W bazie danych określono na przykład czy dana muzułmańska świątynia jest zabytkiem historycznym i czy prowadzi się tam działalność edukacyjną. Cytowany przez AFP Fakhry Affan, pracownik ministerstwa, który kieruje zespołem około tysiąca osób rejestrujących meczety, zapowiada, że wstępne liczenie może się zakończyć jeszcze w tym roku.

Starsze, manualnie zebrane dane mówiły o ponad 740 tys. miejsc kultu. Jednak rząd uznał, że należy je zweryfikować w terenie, a przedsięwzięcie rozpoczęto w 2014 roku. Początkowo urzędnicy zapisywali dane ręcznie, lecz później zespół wyposażono w możliwość bezpośredniego umieszczania ich w sieci. Do weryfikacji miejsc położenia i fotografowania poszczególnych obiektów zaczęto też używać dronów. Ubocznym efektem powstającej bazy danych ma być dostępna dla każdego, działająca w systemie Android aplikacja „Info Masjid” umożliwiająca odnalezienie najbliższego miejsca kultu.

Celem całego przedsięwzięcia jest większa transparentność oraz walka z potencjalnym radykalizmem. „Radykalna ideologia może wykiełkować wszędzie, a meczety są miejscami, w których może się najłatwiej rozpowszechniać” – mówi AFP Fakhry Affan. „Ludzi nie trzeba zapraszać do meczetów. Przyjdą sami” - dodaje. Jak podkreśla, rząd chce się upewnić, że wszyscy imamowie i komitety zarządzające meczetami są umiarkowane w głoszonych poglądach, bo taki właśnie jest indonezyjski islam.

Jak zauważa AFP, w ostatnich latach muzułmańscy radykałowie są coraz bardziej słyszalni w debacie indonezyjskiej debacie publicznej, a w kraju działają ekstremistyczne grupy odwołujące się do ideologii Państwa Islamskiego. W 2018 roku miejscowy wywiad ujawnił, że na jednym z osiedli w Dżakarcie działały dziesiątki meczetów, często odwiedzanych przez pracowników urzędów, w których wzywano do przemocy wobec wyznawców innych religii. Raport w tej sprawie ujawniono zaledwie kilka miesięcy po serii ataków na kościoły w mieście Surabaya.

W październiku ubiegłego roku członkowie grupy terrorystycznej usiłowali zamordować ministra bezpieczeństwa Wiranto, a w listopadzie zamachowiec-samobójca wysadził się na komisariacie policji w mieście Medan w Północnej Sumatrze.

W tym samym miesiącu wiceprezydent Ma’ruf Amin zapowiedział szeroko zakrojoną kampanię przeciwko radykalnym ideologiom, które – jak stwierdził – dotarły nawet do takich miejsc jak instytucje rządowe i przedszkola. „Chcemy pozbyć się treści, które mogą potencjalnie wzniecać nienawiść i wrogość” - powiedział miejscowej telewizji BeritaSatu dodając, że publiczne instytucje mogą wskazać tolerancyjnych kaznodziejów, którzy w pełni rozumieją pluralizm religijny kraju. Wiceprezydent zapowiedział też wydawanie im specjalnych certyfikatów.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Grzegorz Kramer SJ, Łukasz Wojtusik, Piotr Żyłka
23,94 zł
39,90 zł

Czy Kościół może być normalny? Bez tematów tabu, pouczania i krzywdzenia innych?

Grzegorz Kramer SJ i Piotr Żyłka w szczerej rozmowie z Łukaszem Wojtusikiem. 

Kontrowersyjni. Prowokujący do myślenia. Nie wahają się mówić o sprawach...

Skomentuj artykuł

Indonezja liczy swoje meczety z pomocą dronów i walczy z islamskim radykalizmem
Komentarze (0)

Skomentuj artykuł

Indonezja liczy swoje meczety z pomocą dronów i walczy z islamskim radykalizmem
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.