Proces beatyfikacyjny penitentki Franciszka

Proces beatyfikacyjny penitentki Franciszka
(fot. shutterstock.com)
KAI / slo

W Buenos Aires zakończył się diecezjalny etap procesu beatyfikacyjnego s. Marthy Pereyry Iraoli. Przez pewien czas spowiadała się ona u ks. Jorge Bergoglia, obecnego papieża Franciszka.

Kiedy ks. Bergoglio był prowincjałem jezuitów, współpracował z s. Marthą w prowincji La Rioja, a następnie w Buenos Aires był jej spowiednikiem i odwiedzał wspólnotę sióstr w dzielnicy Almagro, w której spędziła ona ostatni okres swego życia. W 2004 r. jako arcybiskup Buenos Aires rozpoczął jej proces beatyfikacyjny, a w 2012 r. napisał do postulatora procesu, że nie chciałby umrzeć zanim nie zostanie ona ogłoszona błogosławioną.

Martha Pereyra Iraola urodziła się 26 sierpnia 1913 r. w Buenos Aires. W wieku 9 lat straciła matkę. Gdy miała 20 lat, odkryła powołanie do życia zakonnego i wstąpiła do nowicjatu Zgromadzenia Najświętszego Serca Jezusa, znanego jako siostry Sacré Coeur. W 1942 r. złożyła śluby wieczyste. Pracowała w szkołach prowadzonych przez zgromadzenie w stolicy Argentyny.

Po ponad 35 latach, inspirując się nauczaniem Soboru Watykańskiego II, s. Martha rozpoczęła pracę w ubogimi i potrzebującymi w miastach: Reconquista, Famatina, Libertad i Villa Diamante. W 1991 r. z powodu problemów zdrowotnych wróciła do Buenos Aires. Zmarła 25 sierpnia 1998 r. w wieku 85 lat. Na jej pogrzebie był obecny abp Bergoglio.

Obecny papież mówił o niej, że była "promieniem światła", który przeszedł przez archidiecezję Buenos Aires, "swoim życiem głosząc łagodność przesłania ewangelicznego". - Były to łagodność i pokora nie bierne, lecz wybitnie apostolskie, gdyż s. Marthę charakteryzowała gorliwość apostolska. Kochała swego Pana i pragnęła, by był znany i kochany. Wiele razy z nią rozmawiałem i po tych rozmowach odchodziłem odnowiony, pragnąc bardziej naśladować Pana. Wiele jej zawdzięczam, gdyż jej przykład mnie umacniał do coraz lepszej służby Panu - pisał przed kilku laty Franciszek.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Proces beatyfikacyjny penitentki Franciszka
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.