„Prorok”. Powstaje film o kard. Wyszyńskim

„Prorok”. Powstaje film o kard. Wyszyńskim
(Fot. kolbe.org.pl/filmy/prorok)
kolbe.org.pl/filmy/prorok/dm

Powstaje film o kard. Stefanie Wyszyńskim. „Prorok” to debiut fabularny Michała Kondrata, w którym reżyser przedstawia historię Prymasa Tysiąclecia, którego beatyfikacja zaplanowana jest na 12 września 2021 roku.

Dziś przypada 40. rocznica śmierci kard. Wyszyńskiego. W związku z tą rocznicą odbyła się konferencja prasowa twórców filmu, podczas której przybliżono sylwetkę Prymasa Tysiąclecia.

Film „Prorok” to historia kard. Wyszyńskiego, przywódcy duchowego i wizjonera, który chce wynegocjować więcej praw dla Kościoła i uciemiężonego narodu. Rząd wszelkimi metodami próbuje zniszczyć Prymasa wraz z jego wiernymi, dążąc do całkowitej ateizacji kraju. W tym celu rozpoczyna akcję o kryptonimie „Prorok”, zrzeszającą kilkudziesięciu agentów, którzy będą śledzić każdy krok Prymasa. 

Niezachwiana wiara i konsekwentna postawa duchownego-społecznika, a także propagowanie przez niego miłości, wolności i godności jednostki stają się prologiem do upadku komunizmu.  

Akcja filmu toczy się w okresie czternastu lat: 1956-1970. Właściwą akcję poprzedza dynamiczny prolog, przedstawiający represje i okrucieństwa, jakich dopuszczały się władze stalinowskiej Polski wobec przedstawicieli Kościoła katolickiego, w tym Prymasa Wyszyńskiego. Pozwala to zrozumieć grozę sytuacji sprzed „odwilży" i tym lepiej pojąć determinację Prymasa w dążeniu do przetrwania Kościoła, zażegnania konfliktu z komunistami i powstrzymania, za wszelką cenę, rozlewu krwi.

Film ukaże szerszej publiczności nieznane wątki z życia Kardynała na tle ważnych dla Polski i Polaków wydarzeń historycznych, takich jak obchody milenijne czy wydarzenia z Trójmiasta z grudnia 1970 roku. Pokaże nieugiętego przywódcę, który nie boi się rozmawiać z dążącymi do zniszczenia Kościoła komunistami, a jednocześnie człowieka wiary, który widzi dalej niż jego przeciwnicy.

Producentem filmu jest Fundacja Filmowa im. św. Maksymiliana Kolbe realizuje produkcję filmu głównie ze zbiórki publicznej, którą prowadzi na stronie www.kolbe.org.pl/prorok.

Film ma być upamiętnieniem Prymasa Tysiąclecia z okazji Jego zbliżającej się beatyfikacji.

Reżyserem filmu jest Michał Kondrat, twórcami scenariusza są: Katarzyna Bogucka, Karolina Słyk, Joanna Dudek-Ławecka. W rolę kard. Stefana Wyszyńskiego wcielił się Sławomir Grzymkowski. Zobaczymy również Tomasza Sapryka (Zenon Kliszko), Adama Ferency ( Gomułka), Katarzynę Zawadzką,Michała Meyera Marcin Trońskiego (Cyrankiewicz),Małgorzata Buczkowska-Szlenkier (jako Maria Okońska), Karolinę Bruchnicką.

kolbe.org.pl/filmy/prorok/dm

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Piotr Stefaniak

Prymas Stefan Wyszyński był bezsprzecznie mężem opatrznościowym, apologetą wolności Kościoła i swobody, wyznawania wiary przez człowieka w czasach ideologii socjalizmu. Zapłacił za to wielką cenę, zwłaszcza w postaci powszechnego niezrozumienia. Prześladowany przez komunistów stał się...

Skomentuj artykuł

„Prorok”. Powstaje film o kard. Wyszyńskim
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.