Prymas do młodych: może grozić wam pokusa, by wrócić do normalności, gdzieś wyskoczyć. Nie wolno!

Prymas do młodych: może grozić wam pokusa, by wrócić do normalności, gdzieś wyskoczyć. Nie wolno!
(fot. Michał Lewandowski)
1 miesiąc temu

„Wstać, podnieść się to nie znaczy powtarzać sobie z uporem, że trzeba się jakoś spiąć, w siebie uwierzyć, odzyskać energię. Nie chodzi o motywacyjne slogany i psychologiczne techniki, które nawet sto razy powtarzane, nie zadziałają. Chodzi o Jezusa” – mówił do młodych abp Wojciech Polak łącząc się z nimi na modlitwie za pośrednictwem transmisji.

Metropolita gnieźnieński przewodniczył w Niedzielę Palmową po południu w katedrze gnieźnieńskiej Mszy św. transmitowanej on-line, łącząc się w ten sposób z młodymi przeżywającymi tego dnia i w tak niecodzienny sposób 35. ŚDM w wymiarze diecezjalnym.

„Bardzo się cieszę, że mimo wszystkich trudności jesteśmy tu dziś razem – nie fizycznie, bo jak wszyscy tego doświadczamy, jest to w tych dniach niemożliwe. Ale jesteśmy razem duchowo. Jesteśmy duchowo połączeni” – mówił w homilii Prymas. Wskazał za papieżem Franciszkiem, że dziś często jest „łączność, ale nie komunikacja”, jakby komuś zależało, abyśmy byli „odizolowani i zamknięci w świecie wirtualnym.

„Ale papież z pewną nadzieją dodaje zaraz, że jeśli technologia będzie przez nas traktowana jako środek, jako narzędzie, a nie cel, to nie będziemy jedynie przyklejeni do ekranu, ale naprawdę duchowo ze sobą złączeni” – stwierdził abp Polak.

Wskazał też na hasło przewodnie tegorocznego świętowania, „wstań” które – jak dodał – brzmi szczególnie wymownie w tych trudnych dniach.

„Nie możemy przecież wyjść z naszych domów. I młodzi i starsi, tak boleśnie odczuwamy kolejne ograniczenia. Wszystko wydaje się być zawieszone, niepewne, jakby grunt osuwał nam się spod nóg. Właśnie teraz, w tym czasie może grozić wam narastająca pokusa, by to wszystko przerwać, by wrócić do normalności, gdzieś wyskoczyć. Nie wolno. Nie wolno w ten sposób narażać życia swojego i innych” – apelował Prymas. Ttłumaył, że owo ewangeliczne „wstań” dotyczy przede wszystkich duchowego przebudzenia.

„I wcale nie chodzi o to, abyśmy z uporem powtarzali sobie, że trzeba wreszcie się jakoś spiąć, w siebie uwierzyć, odzyskać pozytywną energię. Papież nazywa to krótko magicznymi zaklęciami, które – wierz mi – nawet sto razy powtarzane nie zadziałają. Nie chodzi bowiem o motywacyjne slogany i psychologiczne techniki, ale o Jezusa, w którego trzeba po prostu uwierzyć i na Niego się otworzyć. On dziś przychodzi do Ciebie jak do tego wskrzeszonego młodzieńca z Nain i mówi: wstań. Tak właśnie: wstań! Po prostu razem z Nim wstań!” – mówił do młodych Prymas.

Mszę św. wspólnie z metropolitą gnieźnieńskim celebrował diecezjalny duszpasterz młodych ks. Wojciech Orzechowski. W katedrze gnieźnieńskiej wystawiona została także ikona Matki Bożej Jasnogórskiej oraz replika krzyża Światowych Dni Młodzieży, która od kilku lat towarzyszy młodym z archidiecezji gnieźnieńskiej w ich spotkaniach.

Pod koniec Eucharystii Prymas Polski zawierzył tegorocznych maturzystów Matce Bożej Jasnogórskiej.

„W tym roku nie mogliście tego zrobić osobiście na Jasnej Górze, dlatego pozwólcie, że dziś ja was Maryi zawierzę, i będę Ją prosił z wami i za was, aby wszystkie wzywania przyszłości Ona wzięła w swe matczyne dłonie” – mówił abp Polak.

Transmisja Mszy św. dostępna jest na stronach www.prymaspolski.pl oraz www.archidiecezja.pl, a także kanale YouTube archidiecezji gnieźnieńskiej.

Na powyższych transmitowane będą również liturgie Triduum Paschalnego i Wielkanocy pod przewodnictwem Prymasa Polski.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Abp Wojciech Polak, Marek Zając
23,94 zł
39,90 zł

Bez kompromisów i skrępowania. Po ludzku

Czy Kościół powinien mieszać się do polityki? Czy Polska powinna przyjmować uchodźców? W jaki sposób mierzyć się z problemem pedofilii wśród księży? Co Kościół ma do powiedzenia kobietom, które...

Skomentuj artykuł

Prymas do młodych: może grozić wam pokusa, by wrócić do normalności, gdzieś wyskoczyć. Nie wolno!
Komentarze (0)

Skomentuj artykuł

Prymas do młodych: może grozić wam pokusa, by wrócić do normalności, gdzieś wyskoczyć. Nie wolno!
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.