Prymas nałożył korony na statuę Trójcy Świętej w wyjątkowym sanktuarium

Prymas nałożył korony na statuę Trójcy Świętej w wyjątkowym sanktuarium
(fot. bp kep)
PAP / episkopat.pl / kk

Prymas Polski abp Wojciech Polak nałożył w niedzielę podczas mszy. św. w Prostyni (województwo mazowieckie) na cudowną statuę Trójcy Przenajświętszej ozdoby w postaci koron i nimbu, pobłogosławionych przez papieża Franciszka. Uroczystość ta zbiegła się z 508 rocznicą objawień św. Anny.

Z tej też okazji na ręce biskupa drohiczyńskiego Tadeusza Pikusa nadesłany został list Stolicy Apostolskiej, w którym czytamy m.in.: "Papież Franciszek poinformowany o uroczystości nałożenia wotywnych ornamentów na statuę Trójcy Przenajświętszej w bazylice mniejszej w Prostyni jednoczy się duchowo z waszą ekscelencją, z księdzem prymasem, duchowieństwem i wiernymi". Podkreślono w nim, że papież "chętnie włącza się w nurt modlitw, jakie od pięciuset lat wznoszą się w tym miejscu na chwałę Trójedynego Boga, wypraszając obfitość łask dla waszej diecezji i całej Polski".
Homilię wygłosił bp Antoni Pacyfik Dydycz. Nawiązując do słów Jana Pawła II, bp Dydycz powtórzył jego wołanie z 2 czerwca 1979 roku na pl. Zwycięstwa: "niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze ziemi, tej ziem". I dodał: "Ojcze błagamy Cię o to na kolanach, w imię Twojego Syna Jezusa Chrystusa, udziel nam światła, daj nam moc Ducha Świętego. Niech rozjaśnia nasze umysły, niech otwiera nasze serca, niech oczyszcza nasze sumienia. A tylko wtedy nasze szczere pragnienie, aby pod przewodnictwem pasterzy, parafian i pielgrzymów podziękować jak najserdeczniej Tobie Trójco Przenajświętsza za obecność wśród nas w czasach pokoju i wojen, klęsk żywiołowych i wszelkich zamieszek. Co więcej, Twoja obecność jest światłem i drogowskazem, a przed wszystkim nieustającym miłosierdziem, wypraszanym przez naszą Królową i św. Annę - Jej Matkę".
Bp Dydycz wyrażając wdzięczność za nałożenie ozdobnych koron i nimbu na statuę Trójcy Przenajświętszej, na zakończenie homilii powiedział: "Chcielibyśmy naszą wdzięczność wyrazić również przez przyozdobienie Ciebie, Święta Trójco tym, co mamy najcenniejsze, a jest nią miłość, której wyrazem niech będą dekoracje jako swoiste przekazanie na wieczną rzeczy pamiątkę". Dodał, że wiemy dobrze, że to są skromne przejawy naszej wdzięczności, ale pochodzą "z zawsze wiernej podlaskiej ziemi, polskiego narodu wiernego Ojcu, Synowi i Duchowi Świętemu".
Prymas Polski, abp Wojciech Polak podziękował za zaproszenie do Prostyni, za to, że mógł przybyć do Tronu Łaski, "który Bóg przed nami tak hojnie rozstawia. Tron Jego Słowa, Tron Eucharystii, Tron Obecności, by uwielbić Boga w Trójcy Jedynego i by odejść stąd tak jak odchodzą pielgrzymi umocnieni na ciele i na duchu".
Mszę Świętą sprawowano używając kielicha podarowanego przez papieża Jana Pawła II, który otrzymał z okazji 50-lecia święceń kapłańskich. W ten sposób Sanktuarium w Prostyni związane jest z trzema papieżami: św. Janem Pawłem II, Benedyktem XVI, który w 2012 roku podniósł Sanktuarium do rangi Bazyliki Mniejszej, i papieżem Franciszkiem, który pobłogosławił ornamenty na statuę Trójcy Przenajświętszej w 2016 roku na Jasnej Górze.
W uroczystości tej uczestniczyli m.in.: metropolita białostocki abp Tadeusz Wojda, biskup senior z Białegostoku Edward Ozorowski, bp Tadeusz Bronakowski z Łomży, bp Piotr Sawczuk z Siedlec oraz liczni pielgrzymi z całej Polski.
Sanktuarium Trójcy Przenajświętszej i św. Anny jest jednym z najstarszych sanktuariów w Polsce. Liczy ponad 500 lat. Dokumenty archiwalne podają, że w 1510 roku w Prostyni św. Anna objawiła się Małgorzacie, żonie Błażeja. Święta poleciła, aby wybudowano kościół pw. Trójcy Przenajświętszej oraz kaplicę pw. św. Anny w miejscu jej objawienia. W prostyńskim sanktuarium od około 500 lat otaczana jest czcią wiernych statua Trójcy Przenajświętszej w formie Tronu Łaski. Przedstawia ona Boga Ojca siedzącego na tronie, który trzyma ciało ukrzyżowanego Syna, a nad krzyżem znajduje się symbol Ducha Świętego - gołębica.
Prymas nałożył korony na statuę Trójcy Świętej w wyjątkowym sanktuarium - zdjęcie w treści artykułu
(fot. bp kep)
Od momentu objawień św. Anny do Prostyni zaczęli napływać pielgrzymi. Pośród nich była również królowa Bona Sforza. Wierni zaczęli doznawać cudownych uzdrowień. W archiwum parafialnym znajduje się Księga cudów, która podaje ponad sto przypadków uzdrowień i łask w pierwszych ośmiu latach po objawieniach św. Anny. Do Prostyni przybywają pielgrzymi z całej Polski, którzy dają świadectwo otrzymanych łask.
Prostyń związana jest również z Prymasem Tysiąclecia. Rodzice kard. Stefana Wyszyńskiego zawarli związek małżeński w prostyńskim kościele, gdzie jego ojciec był organistą. Obecny kościół Trójcy Przenajświętszej został wzniesiony według przedwojennego projektu Świątyni Opatrzności Bożej prof. Bohdana Pniewskiego.
Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
abp Wojciech Polak, Marek Zając

Bez kompromisów i skrępowania. Po ludzku

Czy Kościół powinien mieszać się do polityki? Czy Polska powinna przyjmować uchodźców? W jaki sposób mierzyć się z problemem pedofilii wśród księży? Co Kościół ma do powiedzenia kobietom, które...

Skomentuj artykuł

Prymas nałożył korony na statuę Trójcy Świętej w wyjątkowym sanktuarium
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.