Prymas: pokazujecie, że wspólnota jest możliwa

Prymas: pokazujecie, że wspólnota jest możliwa
(fot. Kali187 / Foter / CC BY-NC)
KAI / kn

Abp Wojciech Polak spotkał się dziś z przełożonymi domów żeńskich i męskich zgromadzeń zakonnych obecnych w archidiecezji gnieźnieńskiej. "W świecie, w którym ludzie coraz częściej żyją samotnie, żyją obok siebie, pokazujecie, że wspólnota jest możliwa" - mówił.

Składając siostrom zakonnym i zakonnikom noworoczne życzenia abp Wojciech Polak przytoczył słowa św. Teresy od Dzieciątka Jezus: "w sercu Kościoła chcę być miłością", podkreślając, że to jest sedno powołania i życia konsekrowanego - realizacja postulatu miłości Boga i drugiego człowieka.

Prymas wskazywał, że wartość życia konsekrowanego nie koncentruje się i nie zamyka w dziełach, które realizują zakonnicy, ale polega na ich obecności w Kościele i tożsamości budowanej i przeżywanej w zjednoczeniu z Chrystusem.

"Jesteście niczym miasto położone na górze, które pokazuje nie tylko konieczną doskonałość, ale przede wszystkim jest świadectwem jaśniejącej obecności. To największym dar dla Kościoła i świata - wasza żywa i jaśniejąca miłość do Jezusa, Kościoła i drugiego człowieka" - mówił abp Polak.

Przyznał również, że w świecie, w którym ludzie coraz częściej żyją samotnie, żyją obok siebie, osoby konsekrowane pokazują, że wspólnota jest możliwa, choć nie zawsze jest łatwa.

"Za to wszystko pragnę wam podziękować i życzyć, aby trwający Rok Życia Konsekrowanego był dla was umocnieniem, żebyście byli miłością w sercu Kościoła i aby przykład waszego życia, także tego wspólnotowego, wszystkich nas ożywiał" - dodał abp Polak.

W archidiecezji gnieźnieńskiej obecnych jest 25 żeńskich zgromadzeń zakonnych i 7 męskich. Spotkania przełożonych wspólnot żeńskich odbywają się cyklicznie. Na pierwsze w nowym roku z udziałem Prymasa Polski zaproszono także przełożonych domów zgromadzeń męskich. Rozmawiano m.in. o zbliżającym się Dniu Życia Konsekrowanego.

W spotkaniu uczestniczyli m.in.: ks. Tomasz Trzaskawka z referatu ds. zakonnych Kurii Metropolitalnej w Gnieźnie oraz o. Jacek Korsak OFMConv, gwardian klasztoru franciszkanów w Gnieźnie, przedstawiciel zakonów męskich w archidiecezji gnieźnieńskiej ds. przygotowania i przebiegu Roku Życia Konsekrowanego.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Prymas: pokazujecie, że wspólnota jest możliwa
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.