Prymas Polski do egzorcystów: Przypominajcie o nieskończonej hojności Tego, który wciąż czeka i jest miłosierny
"Nie opuszczajcie się w gorliwości (…) W ucisku bądźcie cierpliwi, w modlitwie - wytrwali". Słowami św. Pawła Apostoła abp Wojciech Polak zachęcał księży egzorcystów do wypełniania ich niełatwej i odpowiedzialnej posługi. Jej aktualne wyzwania i zagadnienia, a także formacja intelektualna i duchowa były przedmiotem dorocznej konferencji, która zakończyła się dziś w Gnieźnie.
Do Gniezna przyjechało blisko siedemdziesięciu egzorcystów z całego kraju. Duchownych gościło gnieźnieńskie Centrum Edukacyjno-Formacyjne, gdzie uczestniczyli w obradach i konferencjach. Drugiego dnia spotkania (7 listopada) z obecnymi spotkał się Prymas Polski abp Wojciech Polak, który najpierw wziął udział w części sesyjnej, a następnie przewodniczył Mszy św. w katedrze gnieźnieńskiej, koncelebrowanej przez wszystkich przybyłych księży.
- Pomyślmy o przypowieści, którą daje nam dzisiaj Pan - zachęcał abp Polak rozważając czytaną chwilę wcześniej Ewangelię o zaproszonych na ucztę. Zaproszonych nie do sklepu. Nie na spacer - mówił za papieżem Franciszkiem - ale właśnie na ucztę, czyli do świętowania, radości, odkupienia, do udziału w życiu Jezusa.
- A świętować prawdziwie można tylko z innymi - zauważył abp Polak dodając, że świętuje się w rodzinie, we wspólnocie, jako chrześcijanie potrzebujemy więc przynależności do Kościoła, "do ludu, który został zaproszony na święto". To nasza chrześcijańska przynależność - powtórzył za papieżem Franciszkiem, dodając, że to także "nasza wzajemna za siebie odpowiedzialność i zdolność do ciągłego wychodzenia, by zapraszać do wspólnoty z Bogiem, z siostrami i braćmi".
Posługa egzorcysty dotyczy tych, którzy zostali zwiedzeni przez złego ducha
- Niewątpliwie jedyną z tych dróg wychodzenia do innych może być wasza posługa egzorcysty - stwierdził abp Polak tłumacząc, że "dotyczy ona przecież tych, którzy zwiedzeni przez złego ducha, w jakiś sposób odrzucili zaproszenie na ucztę. A odrzucenie zaproszenia jest w istocie zawsze jakimś lekceważeniem zapraszającego".
- Cierpliwie szukając i przynaglając do ponownego wejścia na ucztę, trzeba więc nie tylko przełamywać zasianą przez szatana w ludzkich sercach nieufność i podejrzliwość do tego, który zaprasza, nie tylko skruszyć zatwardziałość serca i ukazać zamknięcie w swoich własnych sprawach, interesach, czy korzyściach, ale nade wszystko przypomnieć o nieskończonej hojności Tego, który wciąż czeka, który otwiera wszystkie drzwi, który rozumie i oczekuje, bo jest miłosierny - mówił Prymas.
Doroczne spotkania polskich egzorcystów
Zapoczątkowane przez śp. ks. Mariana Piątkowskiego doroczne spotkania egzorcystów odbywają się od lat, zawsze w innym miejscu. Jak mówi obecny koordynator egzorcystów w Polsce ks. Janusz Czenczek, szczególnie chętnie wybierane są sanktuaria, spotkanie w Gnieźnie, u grobu i relikwii św. Wojciecha, w kolebce chrześcijaństwa w Polsce było więc szczególne i ubogacające.
- Nasze spotkania mają przede wszystkim cel formacyjny. Jeśli chodzi o tematykę wykładów to jest ona zróżnicowana, niemniej koncentruje się zawsze wokół naszej misji, m.in. wokół współczesnych zagrożeń - poinformował ks. Janusz Czenczek.
Egzorcystom oprócz Prymasa Polski towarzyszyli również bp Henryk Wejman, biskup pomocniczy szczecińsko-kamieński, delegat KEP ds. egzorcystów w Polsce oraz biskup pomocniczy gnieźnieński Radosław Orchowicz, który wygłosił jedną z konferencji. Dwa wykłady wygłosił również ks. prof. Andrzej Bohdanowicz z Gniezna.
Spotkanie w Gnieźnie było też okazją do poznania historii miasta i jego najważniejszych zabytków m.in. katedry gnieźnieńskiej.
Źródło: KAI / pk
Skomentuj artykuł