Prymas Polski: egzamin z patriotyzmu zdajemy codziennie, to prawdziwa miłość ojczyzny

Prymas Polski: egzamin z patriotyzmu zdajemy codziennie, to prawdziwa miłość ojczyzny
(fot. Damian Kramski)
KAI / pk

Nie piękne i wzniosłe deklaracje, ale praktyczna troska o drugiego, dbanie o interes wspólny, a nie tylko własne sprawy, to prawdziwa miłość ojczyzny - mówił 30 czerwca w Gołaszewie prymas Polski abp Wojciech Polak.

Metropolita gnieźnieński przewodniczył Mszy św. z okazji 140-lecia istnienia miejscowej Ochotniczej Straży Pożarnej. W czasie Eucharystii wraz ze strażakami i parafianami dziękował za ich ofiarną służbę, modląc się o bezpieczeństwo i odwagę dla wszystkich, którzy z narażeniem własnego życia ratują zdrowie, mienie i życie swoich bliźnich.

DEON.PL POLECA

- Tak, strażacy służą życiu. Chronią i ratują życie, zwłaszcza to narażone na zniszczenie i dotknięte kataklizmem czy pożogą. Odważnie idą, by towarzyszyć człowiekowi, który oczekuje wsparcia i pomocy. Nie szczędzą siebie, ale ofiarnie odpowiadają na pojawiając się wezwania, na ludzkie wołanie o pomoc. Podążacie więc za głosem ludzkich lęków i obaw. Podążacie za wołaniem o pomoc i nadzieję - mówił do strażaków prymas.

Powtórzył też za św. Janem Pawłem II, że strażacy, ratując człowieka i jego mienie, mają swój udział w "gotowości oddania życia za braci, dzięki której Chrystus dokonał naszego odkupienia".

- Być gotowym, by oddać życie za drugiego - taka postawa wymaga wielkiego hartu ducha i miłości, która ma na oku nie tylko swoje własne sprawy, ale też i drugich. W tej postawie odbija się jak w lustrze umiłowanie człowieka, a także prawdziwa miłość ojczyzny, głoszona nie tyle w pięknych i wzniosłych deklaracjach, co właśnie w bardzo praktycznej postawie i trosce o drugiego - stwierdził abp Polak.

Prymas przypomniał również, że przestrzenią, w jakiej codziennie zdajemy egzamin z patriotyzmu są właśnie te miejsca, gdzie toczy się nasze codzienne życie - gmina, parafia, szkoła, zakład pracy, wspólnota sąsiedzka i lokalna.

- Ochotnicze Straże Pożarne poprzez pielęgnowanie pamięci historycznej i szacunku dla postaci i symboli narodowych, ale nade wszystko poprzez konkretne programy wychowania kierowane do ludzi młodych, poprzez inicjatywy wspierające rodzinę i szkołę, poprzez żywą obecność w naszych środowiskach lokalnych, stają się dziś prawdziwą szkołą patriotyzmu - stwierdził metropolita gnieźnieński, wspominając na koniec o jeszcze jednej rocznicy, za którą w tym roku dziękuje gołaszewska wspólnota parafialna, mianowicie 25-leciu święceń kapłańskich jej duszpasterza.

- Niech ta dzisiejsza uroczysta Eucharystia będzie uwielbieniem Boga za dar Chrystusowego kapłaństwa. Niech staje się też naszą gorliwą modlitwą do Pana żniwa, aby wciąż posyłał nam nowych robotników na żniwo swoje - prosił na zakończenie prymas.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Prymas Polski: egzamin z patriotyzmu zdajemy codziennie, to prawdziwa miłość ojczyzny
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.