Prymas Polski mocno o antysemityzmie: to zło moralne i grzech

Prymas Polski mocno o antysemityzmie: to zło moralne i grzech
(fot. YouTube.com)
KAI / mp

Nadzieję na to, że pomimo napięć dialog polsko-żydowski nie zostanie naruszony ani zerwany wyraził dziś abp Wojciech Polak. "Antysemityzm jest złem moralnym i grzechem" - przypomniał Prymas Polski.

Relacje polsko-żydowskie były jednym z tematów zakończonego dziś w Warszawie zebrania plenarnego KEP.

"Trzeba powiedzieć jednoznacznie, że takie czy inne działania polityczne, które powodują w społeczeństwie podział, uprzedzenia czy myślenie w kategoriach bardziej plemiennych niż społecznych są naprawdę niebezpieczne" - stwierdził abp Polak.

Powołując się na cytowane w komunikacie z obrad słowa Jana Pawła II, Prymas Polski przypomniał, że antysemityzm jest złem moralnym i grzechem. "Wszelkie próby podziału czy przeciwstawiania jednych drugim, także w kontekście narodowościowymi - są i powinny być z góry napiętnowane" - podkreślił metropolita gnieźnieński.

Przypomniał, że "chrześcijaństwo, zwłaszcza od Soboru Watykańskiego II, bardzo starało się przezwyciężyć to, co było ‘zadrą’ w relacjach z Żydami, naszymi starszymi braćmi w wierze". Prymas stwierdził, że byłoby niedobrze, gdyby poprzez jakiekolwiek sytuacje zewnętrzne dialog polsko-żydowski został naruszony lub nawet zerwany.

"Kościół powinien przypominać o fundamentach, pokazywać, że ideał chrześcijańskiej miłości zobowiązuje nas do pojednania, do przebaczenia, do życia razem, do bycia w jedności z innymi - niezależnie od tego, jaką wyznają wiarę, jak myślą i z jakiego narodu pochodzą" - powiedział abp Polak.

"Nie możemy się odgradzać, zamykać i budować murów. Bardzo mocno przestrzegał przed tym w Gnieźnie Jan Paweł II gdy mówił, że co prawda upadł mur dzielący Europę ale rosną inne mury - nienawiści, uprzedzeń rasowych" - przypomniał Prymas.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
abp Wojciech Polak, Marek Zając
27,93 zł
39,90 zł

Bez kompromisów i skrępowania. Po ludzku

Czy Kościół powinien mieszać się do polityki? Czy Polska powinna przyjmować uchodźców? W jaki sposób mierzyć się z problemem pedofilii wśród księży? Co Kościół ma do powiedzenia kobietom, które...

Skomentuj artykuł

Prymas Polski mocno o antysemityzmie: to zło moralne i grzech
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.