Prymas Polski nałożył krzyże misyjne małżeństwu wyjeżdżającemu na misyjny wolontariat

Prymas Polski nałożył krzyże misyjne małżeństwu wyjeżdżającemu na misyjny wolontariat
Fot. prymaspolski.pl
KAI / pk

Podczas niedzielnej Mszy św. w katedrze gnieźnieńskiej Prymas Polski abp Wojciech Polak nałożył krzyże misyjne Elżbiecie i Władysławowi Stelmaszykom, małżonkom z Gniezna, którzy wyjeżdżają na półroczny misyjny wolontariat do Kamerunu.

Przypominając o trwającym Nadzwyczajnym Miesiącu Misyjnym metropolita gnieźnieński wskazał za papieżem Franciszkiem, że wszyscy mamy być misjonarzami, a więc świadkami wiary, a nie jej notariuszami czy dozorcami. A bycie świadkiem oznacza świadczenie nie tylko słowem, ale i życiem, że zna się Jezusa.

„Wiara potrzebuje twojej i mojej historii życia. Potrzebuje służby. Domaga się świadectwa. Nie wstydź się zatem świadectwa Pana naszego” – mówił w homilii abp Polak prosząc dalej o moc wiary dla posyłanych do Kamerunu małżonków, ale i dla wszystkich wierzących, by potrafili i mieli odwagę świadczyć o Chrystusie tam, gdzie ich Bóg postawił.

Elżbieta i Władysław Stelmaszykowie są emerytowanymi nauczycielami. Pan Władysław posiada dodatkowo uprawnienia cieśli i umiejętność kładzenia dachów i budowy domów z drewna, co na misjach może być bardzo użyteczne dla miejscowej społeczności. Oboje ukończyli 30-letnią formację w Drodze Neokatechumenalnej. W prośbie o posłanie na misje napisali: „Odkryliśmy miłość Pana Boga do nas i mamy wdzięczność w sercach za dzieła, których dokonał w naszym życiu”.

Państwo Stelmaszczykowie na początku listopada pojadą do Kamerunu, do diecezji Doumé-Abong Mbang, gdzie proboszczem jednej z parafii jest misjonarz z archidiecezji gnieźnieńskiej ks. prałat Eugeniusz Bendarek.

Wiara potrzebuje twojej i mojej historii życia. Potrzebuje służby. Domaga się świadectwa. Nie wstydź się zatem świadectwa Pana naszego.

Pod koniec Mszy św. abp Wojciech Polak wręczył też Medal Papieski Benemerenti 80-letniej Czesławie Kaleńskiej, która od 60 lat śpiewa w Chórze Prymasowskim. Pani Czesława wstąpiła do zespołu w 1959 roku. Później zachęciła do tego swoje dwie córki. Jak mówi dyrektor Chóru ks. kan. Dariusz Sobczak, jej gorliwość i zapał można mierzyć krokami, bowiem przez wiele lat chodziła na próby pieszo, 5 kilometrów, nigdy nie opuszczając swoich śpiewaczych obowiązków bez poważnego powodu.

Zawsze punktualna, obowiązkowa i wciąż ciesząca się dobrym głosem sopranowym.

„Jubileusz 60-lecia czynnej pracy śpiewaczej jest wielką łaską Bożą, a w historii naszego chóru zdarza się pierwszy raz” – przyznał ks. Sobczak.

Medal Papieski Benemerenti ustanowiony został przez papieża Grzegorza XVI w 1832 roku i przyznawany jest za długoletnie i wyjątkowe zasługi dla Kościoła katolickiego.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Prymas Polski nałożył krzyże misyjne małżeństwu wyjeżdżającemu na misyjny wolontariat
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.