Prymas Polski: nie może być zgody, by z jakiegokolwiek powodu naruszać to, co dla drugiego jest święte

Prymas Polski: nie może być zgody, by z jakiegokolwiek powodu naruszać to, co dla drugiego jest święte
(fot. episkopat.pl)
10 miesięcy temu
KAI / pch

"Nie może być zgody, by z jakiegokolwiek powodu naruszać to, co dla poszczególnych ludzi, grup społecznych czy wyznaniowych jest nienaruszalne" - powiedział KAI Prymas Polski abp Wojciech Polak komentując ostatnie wydarzenia w Płocku i Warszawie.

"Sytuacja wielu napięć i podziałów jakie w ostatnim czasie mają miejsce w naszej Ojczyźnie, a które jeszcze bardziej uwypukliły się na kanwie wydarzeń dotyczących wykorzystania jasnogórskiej ikony Matki Bożej do doraźnej walki politycznej i ideologicznej, budzą mój ból i niepokój" - przyznał metropolita gnieźnieński. 
"Wielu spośród nas wpatrując się w oblicze Matki Bożej Jasnogórskiej uczyło się wrażliwości i miłości dla innych. Każdy człowiek, niezależnie od swojego światopoglądu, wyznawanych zasad, orientacji seksualnej, czy religii bezwarunkowo zasługuje na szacunek. Ma też prawo do wyrażania swoich opinii i poglądów. Prawo to jednak kończy się w momencie, gdy swoją działalnością czy przekazem łamie wolność, wrażliwość, rani uczucia drugiego człowieka i wszystko, co dla niego jest święte" - stwierdził Prymas Polski. 
"Nie może więc być zgody - powtórzył abp Polak - by z jakiegokolwiek powodu naruszać to, co dla poszczególnych ludzi, grup społecznych czy wyznaniowych oraz różnych środowisk jest nienaruszalne. Zatem żadna sytuacja nie usprawiedliwia działań, które ranią wrażliwość drugiego człowieka, ani takich, które w odwecie odbierają godność i poczucie bezpieczeństwa"- zaznaczył.
"Wizerunek Czarnej Madonny - podkreślił dalej abp Polak - był, jest i powinien pozostać znakiem jedności i miłości nawet wówczas, gdy wartości te wynikają nie tylko z pobudek religijnych, ale są wyrazem szacunku dla drugiego człowieka". 
"Polecam naszą Ojczyznę i nas samych wstawiennictwu Czarnej Madonny i za kard. Stefanem Wyszyńskim powtarzam: Przyjdą nowe czasy, wymagają nowych świateł, nowych mocy, Bóg je da w swoim czasie. Pamiętajmy, że jak kardynał Hlond, tak i ja, wszystko zawierzyłem Matce Najświętszej wiem, że nie będzie słabsza w Polsce, choćby ludzie się zmieniali!" - zacytował na koniec słowa Prymasa Tysiąclecia abp Polak.
Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Abp Wojciech Polak, Marek Zając
27,93 zł
39,90 zł

Bez kompromisów i skrępowania. Po ludzku

Czy Kościół powinien mieszać się do polityki? Czy Polska powinna przyjmować uchodźców? W jaki sposób mierzyć się z problemem pedofilii wśród księży? Co Kościół ma do powiedzenia kobietom, które...

Skomentuj artykuł

Prymas Polski: nie może być zgody, by z jakiegokolwiek powodu naruszać to, co dla drugiego jest święte
Komentarze (19)
Piotr Stanibor
Piotr Stanibor
9 maja 2019, 09:59
KK w Polsce (i nie tylko) jest jedną z wielu (wciąż najliczniejszą) dostępnych na wolnym rynku religii religią dodatkowo o "rząd dusz" muszącą konkurować z coraz liczniejszą ofertą bezwyzaniową. Ne jest organizacją zaufania publicznego mogącą występować jako sumienie jak nie całego to prawie-całego-przynajmniej-znacznej-większości narodu polskiego / obywateli państwa polskiego. Art. o "obrazie uczuć religijnych" to pewien koszmarek prawny, ale mający jednak swoje uzasadnienie. Pełni(ł) (raz lepiej raz gorzej, ale jednak) rolę tamy zatrzymującej debili ze świńskimi głowami przed meczetem czy wizerunkami genitaliów na krzyżu. Gdy się przyjrzeć dokładnie przepisom to są dziurawe i podatne na wiele skrajnych interpretacji zwłaszcza w nie monoreligijnym społeczeństwie. Co z "uczuciami" wyznawców UFO, Bahometa czy Galaktusa skoro ma panować zasada równości obywateli wobec prawa? Można by pójść na łatwiznę i wpisać do konstytucji "Wiara chrześcijańska jest chroniona prawnie i winna być we czci wszystkich obywateli bez względu na ich osobiste światopoglądy" i "uczucia religijne" czy "uczucia ateistyczne" wszystkich innych byłyby niechronione. To teoria, taki zapis oczywiście nie powstanie, a ja nie mam pomysłu jak lepiej poprawić istniejące prawo odnośnie religii i obraz jej symboli.
Ewa Łupina
9 maja 2019, 09:18
A więc wracamy do mariażu tronu z ołtarzem, jak za Inkwizycji. My jesteśmy święci, bogobojni, wrażliwi (czyli nieustannie obrażeni), my się modlimy, a brudną robotę niech wykona władza świecka i policja. Sześciu osiłków na jedna kobietę?  Za kilka w gruncie rzeczy niewinnych obrazków z tęczą? I to się podoba prymasowi? I Matce Boskiej też? Ten świat oszalał.
no_name (Piotr ex londynczyk19)
no_name (Piotr ex londynczyk19)
9 maja 2019, 23:43
Pani Ewo! Policjantów (w tym policjantek) było sześcioro, bo mieli do wykonania dwie czynności służbowe - zatrzymanie tej kobiety i przeszukanie domu/mieszkania. Do pierwszej z nich niezbędnych jest dwoje funkcjonariuszy, do przeszukania potrzeba jeszcze więcej policjantów w tym protokolanta. Przestępstw z art. 196 kk nie ściga się z urzędu. Zawiadomienie do prokuratury złożył pan Jacek Wrona, były oficer CBŚ, ojciec szóstki dzieci. I dobrze zrobił! Tego typu skandaliczne prowokacje należy bezwzględnie penalizować. Zresztą nie mamy żadnego wyboru, tak mówi prawo karne.  To nie świat oszalał, tylko niektórym skandalistkom poprzewracało się w głowach. A dla Pani kilka z tych "kilku niewinnych obrazków z tęczą"...   [url]http://fraszki-ulotki.info/2019/05/potop.html[/url]
11 maja 2019, 01:10
Czyli rozumiem efka47, że zdjęcie twojej matki mogę rozkleić na toi-toyach i śmietnikach? A do tego na zdjęciu mogę jej domalować co tylko mi się podoba np. z plakatów niesionych w czasie parady równości. OK?
no_name (Piotr ex londynczyk19)
no_name (Piotr ex londynczyk19)
9 maja 2019, 00:25
Odwracanie uwagi, inaczej "przykrywanie" to jedno z podstawowych narzędzi trollii internetowych. Oni wiedzą (są przeszkalani) - jeśli nie dają rady "udźwignąć tematu", wtedy najbardziej skutecznym rozwiązaniem jest go zmienić/zamienić. Dodatkowo można wytrzeć sobie twarz PiS-owskim ministrem (J. Brudziński), a jak wiadomo dla tych trollii najważniejsze przed wyborami jest w każdym zdaniu komentarza dowalać partii rządzącej.  Temat nieważny, brak argumentów również. Kłamstwo, manipulacja, pomówienie to ich chleb powszedni . I wykonują tą krecią robotę - nierzadko przez kogoś zlecaną - z pełnym zaangażowaniem.
8 maja 2019, 23:46
https://www.wprost.pl/kraj/10214788/pijany-ksiadz-odprawial-msze-parafianka-twierdzi-ze-wymiotowal-na-oltarz-kuria-wydala-oswiadczenie.html Pijany ksiądz zwymiotował na ołtarz... kuria... cóż. To nie jest profanacja? To nie obraża uczuć religijnych? No tak, zdaje się w Polsce Matka Boża ustępuje Eucharystii.
11 maja 2019, 01:14
Powielasz prymitywnego fejka, najpierw sprawdź!!!
8 maja 2019, 22:30
Prymas Polak mocno uderzył. Ale jakoś nie dostrzegł innego wydarzenia w Płocku, który poprzedził ten incydent. [url]http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,114883,24686995,grob-panski-w-plocku-ostrzega-przed-lgbt-w-kosciele-doszlo.html[/url] -------- Pod napisem "Zachowaj nas od ognia niewiary" umieszczono krzyż, a wokół niego zgromadzono pudełka z różnymi napisami. Wśród haseł znalazły się: "LGBT", "gender", czy "zboczenia". O ironio można dopatrzyć się tam też haseł: "hejt", "agresja", czy "pogarda". -------- Może Prymas Polak, zanim zacznie wypatrywać źdzbła w oku innych, zajmie się belką w oku własnego Kościoła, czy na pewno z tej oprawy Grobu Pańskiego wyziera miłość bliżniego i szacunek dla innych. Ciekawe także, że jak wytrzeszczałem oczy na to zdjęcie, to jakoś nie znalazłem pudełka z napisem "pedofilia" - może ktoś mi pomoże?
KB
Kasia Brzez
9 maja 2019, 11:53
Szanuję prymasa Polaka i z grubsza przyznaję mu rację również w tym temacie, że powinno się uszanować wrażliwość innych osób, jednak obiema rękami podpisuję się pod postem lleszka, czyli: dlaczego prymas nie potępił podżegania nienawiści do osób o odmiennej orientacji seksualnej w KK? Przecież to jest przestępstwo, bo kościół to przestrzeń publiczna. A dodatkowo to paskudne i antychrześcijańskie, Chrystus uczył nas czegoś przeciwnego i tu jest zadanie dla prymasa - przypomnieć katolikom, co mówił na ten temat Mistrz.
11 maja 2019, 01:18
Przeczytaj dokładnie Nowy Testament - to ewidentne grzechy, które każdy wyznawca Chrystusa ma odrzucić. Nie ma tu potępienia człowieka, ale grzechu. Słowa Chrystusa są jasne i jednoznaczne, podobnie jak wyjaśniające je nauczanie św. Pawła Apostoła.
11 maja 2019, 01:21
Szczelka czy naprawdę znasz nauczanie KK? Bardzo w to wątpię. Podaj gdzie KK, w jakim dokumencie podżega do jakiejkolwiek nienawiści? Chrystus potępił grzech cudzołóstwa ewidentnie - "idź i nie grzesz więcej". Przeczytaj dokładnie Ewangelie i nie pisz bzdur.
M
Maciej
8 maja 2019, 20:13
Proponuję, żeby ks. Prymas powiedział to swoim przyjaciołom z Tygodnika Powszechnego i Więzi. Zdaje się, że ich poglądy w tek kwestii są "nieco odmienne".
8 maja 2019, 17:11
Bardzo mądre słowa, ale Matka Boża chyba zasługuje na innych obrońców niż 6 panów w odblaskowych kamizelkach z napisem "Policja" przeprowadzających rewizję w czyimś mieszkaniu o godzinie 6 rano. Minister spraw wewnętrznych, autor wyjątkowo głupkowatych tweetów, jako niezłomny rycerz Matki Boskiej Częstochowskiej także nie kojarzy się najlepiej. Wszyscy chyba wolimy aby policja łapała złodziei, bandytów i oszustów, zaś minister był człowiekiem kompetentnym i rozumiejącym co to znaczy "służba publiczna". Matka Boża może tylko zapłakać i na pewno będą to szczere i prawdziwe łzy.
8 maja 2019, 18:23
Ależ obraza uczuć religijnych jest przestępstwem penalizowanym w art. 196 kk, proszę Pana. Bardzo dobrze, że odpowiednie służby zareagowały.
8 maja 2019, 18:50
Najpierw trzeba mieć pewność, że do takiego przestępstwa faktycznie doszło. Subiektywne przekonania urzędników to trochę za mało.
11 maja 2019, 01:29
Jak chcesz pogodzić parady tzw. "równości" z kultem Matki Boskiej Częstochowskiej? Jeżeli nie widzisz tu profanacji to znaczy - jak już w jednym z komentarzy napisałem - mogę zdjęcie twojej matki rozklejać na toi-toyach i śmietnikach z domalowanymi elementami graficznymi noszonymi na wspomnianych paradach np. obrazujących genitalia.
PW
Paweł Wittek
8 maja 2019, 17:00
mam nadzieję że po wyborach policja będzie równie aktywna np. dla przestępców
11 maja 2019, 01:25
O! Kotku znów się pojawiasz? Poczytaj kroniki policyjne - już jest aktywna. A ile vat-owskich złodziei już jest za kratkami! Za poprzedniej ekipy było inaczej mozna było być aresztowanym za posiadanie widelca i okrzyk o Tusku.
Jan Cyraniak
Jan Cyraniak
8 maja 2019, 16:51
Dziwne, prymas nie potępił klerofaszystowskiej inkwizycji PiSlamskiej za spalenie na stosie miliona aktywistek Kościoła otwartego?

Skomentuj artykuł

Prymas Polski: nie może być zgody, by z jakiegokolwiek powodu naruszać to, co dla drugiego jest święte
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.