Czy doczekamy się w Polsce żonatych księży? Odpowiada prymas Polak

Czy doczekamy się w Polsce żonatych księży? Odpowiada prymas Polak
(foto episkopat.pl)
Onet.pl / kk

W rozmowie z Andrzejem Gajcym w programie "Onet Opinie" prymas Polski abp Wojciech Polak został zapytany o to, co sądzi na temat ostatniego synodu i decyzji o dopuszczeniu do święceń kapłańskich żonatych diakonów stałych.

Prymas przypomniał, że żaden synod nie jest zwoływany po to by wywołać rewolucję w Kościele, ale jest wezwaniem do nawrócenia. Jego zdaniem tak też wyglądał synod amazoński, który choć skoncentrowany na konkretnym regionie, to jednak oddziałujący na cały Kościół.

Dziennikarz dopytywał abp. Polaka szczególnie o kwestię wyświęcania żonatych mężczyzn. Prymas zwrócił uwagę, że "Kościół w Polsce potrzebuje większego otwarcia na wszystkie posługi, które są w Kościele" i podkreślił ich liczne przypadki - począwszy od szafarzy stałych, przez lektorów, po diakonów, którzy nie występują we wszystkich diecezjach.

Zdaniem prymasa właśnie od wielości posług należałoby rozpocząć refleksję, a nie koncentrować jej wyłącznie na kwestii święceń. "Czy w świecie, który tak bardzo ostrzega Kościół przed klerykalizmem, nie będzie to sakralizowanie pewnej rzeczywistości, która byłaby rzeczywistością stricte klerykalną?" - pytał abp Wojciech Polak. "Oburzamy się, że Kościół jest tak sklerykalizowany, a z drugiej strony oczekujemy aby stać się duchownymi w sensie klerykalnym" - dodawał.

DEON.PL POLECA

"Nie widzę takiej potrzeby dla polskiego Kościoła" - odpowiedział prymas ustosunkowując się do kwestii święcenia żonatych diakonów w Polsce. "Widzę potrzebę promowania różnych posług, które są obecne w Kościele, ale nie widzę konieczności wyświęcania osób świeckich" - podsumował arcybiskup gnieźnieński.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
abp Wojciech Polak, Marek Zając

Bez kompromisów i skrępowania. Po ludzku

Czy Kościół powinien mieszać się do polityki? Czy Polska powinna przyjmować uchodźców? W jaki sposób mierzyć się z problemem pedofilii wśród księży? Co Kościół ma do powiedzenia kobietom, które...

Skomentuj artykuł

Czy doczekamy się w Polsce żonatych księży? Odpowiada prymas Polak
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.