Prymas: Wielki Post jest konkretnym wezwaniem do modlitwy i jałmużny

Prymas: Wielki Post jest konkretnym wezwaniem do modlitwy i jałmużny
(fot. episkopat.pl)
PAP / df

Przyjmujemy wezwanie do nawrócenia i wiary, która nam towarzyszy w czasie całego Wielkiego Postu - powiedział prymas Wojciech Polak w rozmowie z PAP.

"Znakiem wezwania na okres Wielkiego Postu jest posypanie głowy popiołem. Z jednej strony towarzyszą temu słowa: Prochem jesteś i w proch się obrócisz, pokazujące na kruchość i przemijalność ludzkiego życia, słabość człowieka, który z grzechów musi się podnosić i nawracać. Z drugiej strony słyszymy także drugą formułę: +Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię+, pokazując, że nawrócenie serca ludzkiego jest możliwe wobec Słowa Bożego, wobec Ewangelii, którą przyjmując, słyszymy, i która nawraca nas ku Bogu. Przyjmując więc popiół na nasze głowy, przyjmujemy wezwanie do nawrócenia i wiary, która nam towarzyszy w czasie całego Wielkiego Postu" – wyjaśnił w rozmowie z PAP prymas Wojciech Polak.

Na pytanie, jak katolicy powinni przeżywać Wielki Post, abp Polak odpowiedział, że ten czas pozwala przygotować się do przeżywania tajemnicy paschalnej.

"W tym roku w sposób szczególny papież Franciszek w orędziu na Wielki Post zachęca, abyśmy +z radością przeżywali Dobrą Nowinę o śmierci i zmartwychwstaniu Jezusa, abyśmy na tę Dobrą Nowinę otwierali+. I stąd też czas Wielkiego Postu to najpierw czas słuchania Słowa Bożego, to czas, w którym mamy większe szanse niż dotychczas na udział w tradycyjnych nabożeństwach wielkopostnych, takich jak gorzkie żale czy droga krzyżowa, które mają otwierać nas na Słowo Boże, jakie daje nam Chrystus na naszej drodze nawrócenia i pokuty" – podkreślił abp Polak.

Drugim elementem Wielkiego Postu – jak zaznaczył prymas – jest wskazana nam w tegorocznym orędziu papieża Franciszka modlitwa, która nie tyle jest obowiązkiem, ile wyrażaniem potrzeby odpowiadania na miłość Boga.

DEON.PL POLECA

"Chrześcijanin, który się modli, przede wszystkim drąży swoje serce, swoje wnętrze, a Bóg przez modlitwę pragnie rozkruszyć zatwardziałość naszego serca, abyśmy mogli się nawrócić i całym sercem ku Niemu się zwrócić" – dodał abp Polak.

Zaznaczył, że oprócz modlitwy, oprócz słuchania Słowa Bożego, Wielki Post to czas, w którym mamy podejmować uczynki miłosierdzia, uczynki pokutne.

"Mamy poprzez te czyny, które są wyrazem naszej miłości i naszego nawrócenia, pokazywać na zewnątrz to, co dzieje się w naszym sercu. Jakże ważne jest wezwanie – jak mówi nam Ojciec Święty – do ludzi dobrej woli, do dzielenia się swoimi dobrami z najbardziej potrzebującymi przez jałmużnę jako osobistą formę w budowaniu świata bardziej sprawiedliwego i bardziej ludzkiego. Uczynki miłości to dzielenie się miłością, która czyni nas bardziej ludzkimi, przełamuje nasz egoizm, przełamuje to, co jest zbytnią troską o nas samych i otwiera nasze dłonie i nasze serca na pomoc naszym bliźnim" – podkreślił prymas.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Prymas: Wielki Post jest konkretnym wezwaniem do modlitwy i jałmużny
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.