Prymas: Wielki Post to "nasza droga powrotna do Boga"

fot. EpiskopatNews / Flickr / CC BY-NC-SA 2.0
KAI / pk

Prymas Polski abp Wojciech Polak przewodniczył w Środę Popielcową wieczorem w katedrze gnieźnieńskiej Mszy św. na rozpoczęcie Wielkiego Postu. "To nasza droga powrotna do Boga" - mówił.

Kierunek tej drogi - podkreślił Prymas - wyznacza słyszane w Środę Popielcową wezwanie Pana: "nawracajcie się do mnie".

DEON.PL POLECA

"Chciejmy zatem z nadzieją i odwagą na tę drogę wkroczyć" - prosił abp Polak dodając, że przyjmowany tego dnia na głowy proch - znak pokuty i pojednania - ma nam przypominać że "jako pielgrzymi w drodze mamy ufność wobec Pana, który ma moc przemieniać nasze serca i czynić je odważnymi oraz otwartymi na drugiego człowieka".

Do symboliki popiołu nawiązał też w homilii ks. kan. Jakub Dębiec, przewodniczący Wydziału Duszpasterskiego Kurii Metropolitalnej w Gnieźnie.

"Kiedy mamy do czynienia z popiołem to wiemy, że odnosi się on do rzeczywistości już przeszłej, do czegoś co istniało, a już nie istnieje, co pozostaje tylko wspomnieniem, mrzonką przeszłości. Czy ten popiół na naszych głowach może być znakiem czasu upragnionego i dnia zbawienia? Może. Bo choć popiół sam w sobie jest rzeczą zwyczajną to zostanie on pobłogosławiony, a jego nałożeniu towarzyszą Chrystusowe słowa: nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię" - mówił.

Kapłan podkreślił również, że przyjmując popiół na głowę przypominamy sobie o Tym, który jako jedyny jest w stanie wyprowadzić życie z tego, co jest naszym ludzkim prochem, który nadaje sens temu wszystkiemu, co w naszych ludzkich oczach wydaje się bezsensowne.

Przyjmując popiół na głowę - kontynuował ks. Dębiec - "wyznajemy naszą uniżoność, niewystarczalność, ograniczoność wobec Tego, który jest Panem życia i śmierci". Dopiero kiedy tak się uniżymy - tłumaczył - odkryjemy, że "życie, którym żyjemy jest darem i do Boga należy, a naszym zadaniem jest je rozwijać zgodnie z Bożą wolą".

Kaznodzieja przypomniał również, że do nawrócenia wezwani jesteśmy wszyscy. Ma ono służyć nie tylko dobremu przygotowaniu do Świąt Paschalnych, ale także budowaniu naszej świętości.

"Dla każdego z nas, wierzących, Wielki Post jest wezwaniem, przypomnieniem, a posypanie głów popiołem jest przynagleniem, że z nawróceniem i podążaniem Bożą drogą nie należy zwlekać, ale każdego dnia trzeba się zmagać o to, by nią iść. Może będzie ona wąska, może trudna, ale jako jedyna jest tą, która daje życie" - podkreślił ks. Jakub Dębiec.

Po homilii abp Wojciech Polak poświęcił popiół, który następnie przyjął na swoją głowę, i którym posypał głowy wszystkich uczestniczących w liturgii biskupów i kapłanów, a oni obecnych w katedrze wiernych. Mszę św. wspólnie z Prymasem Polski celebrowali: bp Krzysztof Wętkowski, abp senior Józef Kowalczyk, kanonicy Kapituły Prymasowskiej oraz gnieźnieńscy kapłani.

Źródło: KAI / pk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Prymas: Wielki Post to "nasza droga powrotna do Boga"
Komentarze (2)
ZD
~zecv dcvb
18 lutego 2021, 12:38
Wszyscy mają się nawracać z wyjątkiem biskupów bo oni są do tego niezdolni :)
BM
Barbara Marzec
17 lutego 2021, 20:49
A kiedy na drogę powrotną do Boga zacznie wkraczać polski episkpat? Może pasterze zamiast tylko wskazywać owcom drogę, sami zaczną nią wreszcie kroczyć?