Przed świętami w całej Polsce miejskie wigilie

Przed świętami w całej Polsce miejskie wigilie
Wigilia dla ubogich i bezdomnych na krakowskim Rynku (fot. PAP/Jacek Bednarczyk)
KAI / drr

W niedzielę 18 grudnia odbyły się dwie najbardziej znane miejskie wigilie: w Warszawie i Krakowie.

W stolicy można było wspólnie zaśpiewać kolędy, spróbować czerwonego barszczu z uszkami oraz złożyć świąteczne życzenia, przełamując się opłatkiem.

Podczas spotkania warszawiacy mieli okazję spróbować ulubionych tradycyjnych potraw świątecznych. Przygotowano 2 tys. porcji: bigosu z grzybami, pierogów z kapustą, barszczu czerwonego, pasztecików z kapustą oraz drożdżówek z makiem. Na najmłodszych czekały również słodkie upominki.

Przed posiłkiem świąteczne życzenia złożyli warszawiakom prezydent stolicy Hanna Gronkiewicz-Waltz, ks. prof. Henryk Skorowski - rektor Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego oraz Jacek Kuśmierczyk - kanclerz Bractwa Kawalerów Gutenberga.

Oprócz posiłków przy wigilijnym stole, mieszkańcy stolicy mogli wziąć udział w warsztatach plastycznych, m.in. wykonać własnoręcznie świąteczne kartki i stroiki lub pomalować choinkowe bombki. Spotkanie wigilijne było też okazją do zaczerpnięcia wiedzy z zakresu prawa, których udzielali studenci nauk prawnych UKSW.

DEON.PL POLECA

Podczas VIII Warszawskiego Spotkania Wigilijnego kolędy zaśpiewały m.in. Chór Akademickiego Politechniki Warszawskiej i Warszawski Chór Międzyuczelniany.

W niedzielę zorganizowano także posiłek dla bezdomnych i ubogich na krakowskim Rynku. Tradycyjnie wziął w niej udział metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz, który życzył "szczęśliwych, błogosławionych świąt dla Krakowa i dla naszej ojczyzny". Jego zdaniem, cała Polska "potrzebuje pokoju, zjednoczenia, zrozumienia i współpracy dla dobra wszystkich". Spokojnych świąt, które powinny upłynąć w rodzinnej i radosnej atmosferze życzył z kolei prezydent Krakowa Jacek Majchrowski.

Posiłek tradycyjnie już przygotowywany został przez krakowskich restauratorów oraz organizacje charytatywne i darczyńców indywidualnych. W tym roku było to m.in. ponad 200 tys. pierogów, 7 tys. litrów czerwonego barszczu i zupy grzybowej oraz mnóstwo słodyczy.

Z kolei Caritas Archidiecezji Poznańskiej po raz drugi przygotowuje wigilię dla ubogich, bezdomnych i samotnych na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich. Spotkanie przewidziane na 1,5 tys. osób odbędzie się 24 grudnia w godz. 11-13 w hali nr 1 MTP.

Poznańska Caritas przygotowała specjalne zaproszenia dla osób, których nie stać lub które nie mogą przygotować wieczerzy w domu. Rozprowadza je w poznańskich jadłodajniach prowadzonych przez siostry albertynki i urszulanki oraz w jadłodajni mieszczącej się w kościele pw. Nawiedzenia NMP na Ratajach.

Wigilijny barszcz z uszkami, ryby, kapusta oraz inne świąteczne potrawy zostaną przygotowane przez kucharzy z poznańskiego Baru "Caritas", bistro "Valde Bene", z jadłodajni prowadzonych przez siostry albertynki, urszulanki SJK oraz franciszkanki Rodziny Maryi z Szamotuł. Zespół muzyczny z parafii pw. Chrystusa Sługi będzie śpiewał kolędy.

Podobnie jak w ub. roku, życzenia świąteczne uczestnikom wigilii osobiście złoży abp Stanisław Gądecki, metropolita poznański.

Tego samego dnia w Kielcach do wieczerzy wigilijnej z bp. Marianem Florczykiem i prezydentem miasta, organizowanej w Wojewódzkim Domu Kultury zasiądzie co najmniej 300 osób bezdomnych i samotnych.

Jest to czwarta z kolei wieczerza w tej formule odbywająca się w WDK w dzień wigilii Bożego Narodzenia. Co roku uczestniczy w niej coraz więcej osób.

- Jest to forma solidarności z tymi osobami w szczególnym dniu - w wigilię Bożego Narodzenia, ale także wsparcia dla nich, wszyscy bowiem otrzymają paczki na święta - zapowiada ks. Krzysztof Banasik, wicedyrektor kieleckiej Caritas. Zapewnia, że będą to dostatnie paczki żywnościowe, zrobione z

produktów zebranych podczas grudniowych zbiórek żywności w marketach i z własnych środków Caritas. Otrzymają je wszyscy uczestnicy wieczerzy.

Tradycja wieczerzy wigilijnej dla bezdomnych liczy w Kielcach kilkanaście lat i związana była z wieloma miejscami. Organizowano ją m.in. w Przytulisku przy ul. Siennej, w Ogrzewalni przy ul. Żelaznej i w poczekalni dworca PKP. Podobne wieczerze przygotowują regionalne ośrodki Caritas, np. w Proszowicach, Piekoszowie i Sędziszowie.

W Gorzowie Wielkopolskim Wieczerza Wigilijna odbędzie się w kilku miejscach: 23 grudnia w parafii oo. kapucynów, a 24 grudnia w siedzibie Stowarzyszenia Brata Krystyna (ul. Słoneczna) i siedzibie Stowarzyszenia Brata Alberta (ul. Strażacka).

Podobne wieczerze wigilijne zorganizowane zostaną w ostatnim tygodniu przed Bożym Narodzeniem w wielu miastach.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Przed świętami w całej Polsce miejskie wigilie
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.