Przewodniczący episkopatu Francji: Kościół nie zaniedba troski o ofiary nadużyć

Przewodniczący episkopatu Francji: Kościół nie zaniedba troski o ofiary nadużyć
Fot. Numendil / Unsplash
2 tygodnie temu
KAI / kb

"Proszę o wybaczenie ofiary i wszystkich, którzy mogli zostać zranieni lub wstrząśnięci faktem, że dyskusja wywołana moimi uwagami na temat spowiedzi we France Info przysłoniła przyjęcie treści raportu Niezależnej Komisji ds. Wykorzystywania Seksualnego w Kościele (CIASE) i refleksję na temat ofiar" - napisał w oświadczeniu relacjonującym rozmowę z ministrem spraw wewnętrznych Francji  przewodniczący Konferencji Episkopatu tego kraju, abp Eric de Moulins-Beaufort.

Na antenie France Info, 6 października, arcybiskup Reims wyjaśnił, że tajemnica spowiedzi jest „nadrzędna wobec praw Republiki”, co wywołało oburzenie w kraju, w którym mieszka duża wspólnota muzułmańska, domagająca się poszanowania swego prawa religijnego - szariatu.

Arcybiskup Reims w swoim oświadczeniu relacjonującym rozmowę z ministrem rozpoczyna od słów przeprosin: „Proszę o wybaczenie ofiary i wszystkich, którzy mogli zostać zranieni lub wstrząśnięci faktem, że dyskusja wywołana moimi uwagami na temat spowiedzi we France Info przysłoniła przyjęcie treści raportu Niezależnej Komisji ds. Wykorzystywania Seksualnego w Kościele (CIASE) i refleksję na temat ofiar.

Francja - nadużycia seksualne w Kościele

W komunikacie prasowym francuskiego episkopatu zaznaczono, że abp Éric de Moulins-Beaufort miał okazję przedyskutowania z panem Géraldem Darmaninem niezręcznego sformułowanie swej wypowiedzi w France Info w minioną środę rano. „Państwo ma za zadanie organizować życie społeczne i regulować porządek publiczny. Dla nas, chrześcijan, wiara pobudza sumienie każdego człowieka, wzywa do szukania dobra bez wytchnienia, co nie może się odbywać bez poszanowania praw własnego kraju”. Zaznaczono, że „skala przemocy seksualnej i agresji wobec nieletnich ujawniona w raporcie CIASE wymaga od Kościoła, aby na nowo przeanalizował swoje praktyki w świetle tej rzeczywistości". Konieczne jest zatem podjęcie prac nad pogodzeniem charakteru spowiedzi z potrzebą ochrony dzieci. W komunikacie nie ma też mowy o tajemnicy spowiedzi. Francuska Konferencja Biskupów podkreśla „determinację wszystkich biskupów, a wraz z nimi wszystkich katolików, aby ochrona dzieci stała się absolutnym priorytetem".

Pod koniec spotkania, Gérald Darmanin zabrał głos w Zgromadzeniu Narodowym, aby wyraźnie przedstawić swoje stanowisko na temat spowiedzi, prawdopodobnie tak, jak wyjaśnił je kilka minut wcześniej przewodniczącemu francuskiego episkopatu. Stwierdził, że księża, którzy wiedzą o „przestępstwach" wobec „dzieci poniżej 15 roku życia”, powinni „postawić" te fakty „przed sądem", nie naruszając tajemnicy spowiedzi. Minister spraw wewnętrznych oświadczył, że podczas spotkania z arcybiskupem de Moulins-Beaufort powtórzył, „że nie ma prawa nadrzędnego wobec ustaw Zgromadzenia Narodowego i Senatu".

Jeszcze przed złożeniem prośby o rozmowę w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych, abp de Moulins-Beaufort powrócił do swoich uwag w komunikacie prasowym z dnia 7 października. Przypomniał, że „tajemnica spowiedzi, nałożona na kapłanów przez prawo kanoniczne, nie jest sprzeczna z francuskim prawem karnym” i że zawsze była „respektowana przez Republikę Francuską". Sakrament pojednania jest natomiast, według arcybiskupa Reims, „momentem, w którym ofiara, na przykład dziecko, może opowiedzieć o tym, co wycierpiało, (...), ponieważ pewność tajemnicy pozwala mu wyjawić to, co najtrudniejsze". Ten czas może być wtedy, przy zachęcie kapłana, który tę spowiedź wysłuchuje, pierwszym krokiem do wyzwolenia mowy, poza sakramentem

Źródło: KAI / kb

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
red. Zbigniew Marek SJ
18,01 zł
20,00 zł

Materiał stanowi pierwszą część pakietu z serii Drogi świadków Chrystusa. Tematyka pakietu dotyczy tożsamości młodego człowieka, jego wiary w Boga Trójjedynego oraz Kościół. Materiały zawierają m.in. informacje na temat sakramentów oraz prezentują sylwetki wielu świętych...

Skomentuj artykuł

Przewodniczący episkopatu Francji: Kościół nie zaniedba troski o ofiary nadużyć
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.