Przewodniczący Episkopatu: rodzina zasługuje na całoroczne świętowanie

7 miesięcy temu
PAP/kb

"Rodzina zasługuje na całoroczne świętowanie i winna być w centrum zaangażowania i uwagi każdej rzeczywistości duszpasterskiej i kościelnej" – powiedział przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki z okazji Roku Rodziny «Amoris laetitia», który papież Franciszek zainauguruje 19 marca.

W informacji przekazanej PAP przez biuro prasowe Episkopatu, przewodniczący Episkopatu podkreślił, iż "celem ogłoszonego Roku Rodziny jest ofiarowanie Kościołowi możliwości pogłębionej refleksji, aby konkretnie żyć bogactwem adhortacji apostolskiej «Amoris laetitia»", której 5. rocznica publikacji przypada 19 marca.

W tym kontekście przewodniczący Episkopatu zwrócił uwagę na znaczenie tzw. dwunastu szlaków przebytych wspólnie z rodzinami i mających na celu wprowadzenie w życie adhortacji apostolskiej.

Pośród nich wymienił umocnienie duszpasterstwa przygotowania do małżeństwa za pomocą nowych przewodników do katechumenatu w diecezjach i parafiach, wzmocnienie duszpasterstwa towarzyszenia małżonkom przez spotkania oraz modlitwy, organizowanie spotkań dla rodziców, propagowanie spotkań poświęconych refleksji wokół piękna i trudności życia rodzinnego, umocnienie towarzyszenia małżeństwom w kryzysie, włączanie małżonków w struktury diecezjalne i parafialne w celu tworzenia duszpasterstw rodzin.

Przewodniczący Episkopatu zaznaczył, że między rodziną, kościołem domowym a Kościołem powinna istnieć wzajemność, "aby każda strona umiała odkryć siebie i swoją wartość, jako niezastąpiony dar dla drugiej strony".

"Polecam wszystkim wiernym, a w szczególności rodzinom katolickim, skoncentrowanie się na tym wszystkim, co będzie związane z rozpoczynającym się 19 marca Rokiem Rodziny, ponieważ sytuacja rodzin na naszym kontynencie jest trudna, co skłania do większego zaangażowania w jej wsparcie" – powiedział abp Gądecki.

Rok Rodziny, który rozpocznie się 19 marca, potrwa do 26 czerwca 2022 roku i zakończy się X Światowym Spotkaniem Rodzin w Rzymie z Ojcem Świętym. Wszelkie inicjatywy, które zostały zaplanowane na ten czas, zamieszczone są na stronie www.amorislaetitia.va

Źródło: PAP / kb

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Józef Antos SJ, Wacław Królikowski SJ
20,94 zł
29,90 zł

Ksiądz Józef Antos, jezuita pochodzący z parafii Paszkówka, zebrał na kartach tej książki materiały do historii swojej rodzinnej parafii. Wykorzystał w tym celu przede wszystkim łacińskie dokumenty znajdujące się w miejscowym archiwum parafialnym. Przetłumaczone przez...

Skomentuj artykuł

Przewodniczący Episkopatu: rodzina zasługuje na całoroczne świętowanie
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.