Przewodniczący KEP spotka się z ofiarami nadużyć seksualnych ze strony duchownych

Przewodniczący KEP spotka się z ofiarami nadużyć seksualnych ze strony duchownych
(fot. EpiskopatNews)
1 rok temu
KAI / ml

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki spotka się z osobami, które były ofiarami nadużyć seksualnych ze strony duchownych - czytamy w komunikacie rzecznika Episkopatu ks. Pawła Rytel-Andrianika.

"Zaproszenia są w tych dniach kierowane do ofiar, których status został potwierdzony wyrokiem skazującym konkretnego duchownego w procesie kanonicznym" - pisze Rzecznik Episkopatu. "Spotkania odbędą się w najbliższych tygodniach i będą miały charakter duszpasterski, indywidualny i prywatny" - dodaje ks. Rytel-Andrianik.

Jak podkreśla Rzecznik Episkopatu, osoby, które odpowiedziały już na zaproszenie, zwracają się z prośbą do środków społecznego przekazu o zachowanie ich prywatności.

Osobiste spotkania Przewodniczącego Episkopatu Polski z ofiarami nadużyć popełnionych przez duchownych są odpowiedzią na list do przewodniczących episkopatów skierowany przez komitet organizacyjny spotkania "Ochrona małoletnich w Kościele", które odbędzie się od 21 do 24 lutego w Rzymie.

Publikujemy pełny tekst komunikatu:

Komunikat Rzecznika KEP ws. spotkania Przewodniczącego KEP z ofiarami nadużyć

Zgodnie z wcześniejszą zapowiedzią, Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki spotka się z osobami, które były ofiarami nadużyć seksualnych ze strony duchownych. Za pośrednictwem diecezji oraz zakonów i zgromadzeń zakonnych zaproszenia są w tych dniach kierowane do ofiar, których status został potwierdzony wyrokiem skazującym konkretnego duchownego w procesie kanonicznym. Spotkania odbędą się w najbliższych tygodniach i będą miały charakter duszpasterski, indywidualny i prywatny.

Pierwsze osoby, które odpowiedziały na to zaproszenie, zwracają się z prośbą do środków społecznego przekazu o zachowanie ich prywatności.

Ks. dr Paweł Rytel-Andrianik

Rzecznik Konferencji Episkopatu Polski

Warszawa, 10 stycznia 2019 r.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Przewodniczący KEP spotka się z ofiarami nadużyć seksualnych ze strony duchownych
Komentarze (5)
Oriana Bianka
Oriana Bianka
11 stycznia 2019, 10:56
"Zaproszenia są w tych dniach kierowane do ofiar, których status został potwierdzony wyrokiem skazującym konkretnego duchownego w procesie kanonicznym"  Jeśli Kościół zabiera się na poważnie za sprawy nadużyć seksualnych popełnianych przez duchownych, to powinien zając się również sprawą molestowania kleryków przez abp Paetza. Abp Paetz nie został skazany, więc abp Gądecki nie zaprosi prawdopodobnie osób  skrzywdzonych przez abp Paetza i w związku z tą sprawą. Przykre konsekwencje spotkały bowiem również osoby, które stawały w obronie molestowanych kleryków. 
Ewa Zawadzka
Ewa Zawadzka
10 stycznia 2019, 22:10
Arcybiskup spotka się z ofiarami tylko dlatego, że go do tego przymusza list papieski lecz nie dlatego, że rzeczywiście chce zająć się problemem molestowania seksualnego przez duchownych lub nagle się przejął ofiarami. Swój osobisty stosunek do problemu molestowania abp Gądecki wyraził w niedawnym wywiadzie na temat afery wokół ks. Jankowskiego. Przykre to.
K
Krzysztof
11 stycznia 2019, 01:33
Życzę Pani, żeby patrzyła Pani na ludzi jak Bóg - czyli zauważając przede wszystkim to, co w człowieku dobre, nawet jeśli jest grzesznikiem.
Marek Darul
Marek Darul
11 stycznia 2019, 07:06
Tego nie wiemy, czy "tylko dlatego" i czy czuje sie "przymuszony", bo nie siedzimy w Jego głowie . Może przemyślał jak dorosły (?) i się podejmuje sprawy.Dla mnie to ważne.
AC
Anna Cepeniuk
11 stycznia 2019, 11:10
Też tak uważam... Dokładnie tak jest... Współczuję Ofiarom... Ciekawe czy ktoś ich zapytał o to czy chcą sie spotkać akurat z tym biskupem i z takiego powodu....

Skomentuj artykuł

Przewodniczący KEP spotka się z ofiarami nadużyć seksualnych ze strony duchownych
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.