Przyjaciel Jana Pawła II broniąc Franciszka, broni papieża Polaka

Przyjaciel Jana Pawła II broniąc Franciszka, broni papieża Polaka
(fot. shutterstock.com)
Vatican Insider / jssj

Rocco Buttiglione, znany włoski i europejski polityk, przyjaciel Jana Pawła II, autor książki "Odpowiedzi przyjacielskie krytykom Amoris Laetitia" w wywiadzie udzielonym Vatican Insider (20.11.2017), zatytułowanym "Ecco la deviazione in cui cadono i critici di Amoris laetitia" (czyli: Oto odchylenie, w które wpadają krytycy Amoris laetitia) broni papieża Franciszka.

Zwieńczył swoją wypowiedź w następujący sposób:

Dlaczego Pan Profesor, będąc od dawna zaangażowany na wielu innych polach, powrócił teraz do filozofii i teologii?

Kiedy rozpoczął się atak przeciw papieżowi Franciszkowi, próbowano przeciwstawiać go św. Janowi Pawłowi II. Ci, którzy go atakowali, pragnęli przedstawiać siebie jako obrońców dziedzictwa duchowego Karola Wojtyły. Dlatego zapytałem się: co powiedziałby św. Jan Paweł II, gdyby stanął pośród nas. I odpowiedziałem sobie: powiedziałby "idźcie za Papieżem". I rzeczywiście ogromna większość tych, którzy obecnie atakują papieża Franciszka, byli - i dalej są - również przeciw Benedyktowi XVI, Janowi Pawłowi II, Janowi Pawłowi I, Pawłowi VI i Janowi XXIII. Chodzi o Sobór. Próbują prezentować Jana Pawła II jako konserwatywną reakcję anty-soborową. Próbują zawładnąć jego pamięcią.

Byłem przy nim blisko, był moim wielkim przyjacielem. Wierzę, że mogę i powinienem dać świadectwo godne zaufania: Jan Paweł II był wielkim papieżem Soboru oraz jego realizacji. Także jeżeli chodzi o tak zwaną zmianę antropologiczną w teologii moralnej, on jej nie odrzucił. On ją przede wszystkim zinterpretował wewnątrz wielkiej tradycji Kościoła, która jest właśnie tradycją realistyczną. To jest realizm, który potrafi brać pod uwagę w sposób zrównoważony wszystkie strony życia, tę obiektywną, jak i tę subiektywną ludzkiego działania. Powróciłem do zajmowania się tymi sprawami, aby bronić pamięci mojego przyjaciela, aby oddać mu choć trochę z tego wielkiego dobra, jakie ja - jak i wszyscy - otrzymałem od niego.

DEON.PL POLECA

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Przyjaciel Jana Pawła II broniąc Franciszka, broni papieża Polaka
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.