"Przyjęcie prawdy jest szczytem mądrości"

"Przyjęcie prawdy jest szczytem mądrości"
Przemarsz profesorów ulicami Krakowa zainaugurował 648 rok akademicki na Uniwersytecie Jagiellońskim, najstarszej polskiej uczelni (fot. PAP/Jacek Bednarczyk)
KAI / drr

- Rozpoczynający się nowy, 648 rok akademicki Uniwersytetu Jagiellońskiego uświadamia nam, że uczestniczymy w życiu niezwykłej instytucji, która od wieków, nieprzerwanie, tworzy środowisko ludzi poszukujących prawdy, przekazujących ją innym oraz otwierających się na jej przyjęcie" - mówił kard. Stanisław Dziwisz. Według hierarchy, dążenie do prawdy wpisane jest głęboko w naturę człowieka i świadczy o jego zdolności do otwierania się na rzeczywistość, którą on sam stanowi, oraz na tę rzeczywistość, która go otacza. Jego zdaniem pasja poznawania prawdy prowadzi człowieka do odkrycia źródeł swego istnienia oraz całej rzeczywistości, również tej niewidzialnej. "Prowadzi go ostatecznie do spotkania z Bogiem, Stwórcą nieba i ziemi, Panem ludzkich losów, którego imieniem jest Miłość - podkreślił kardynał.

- Eucharystia to czas spotkania z Mistrzem, który jest niezwykły - mówił kardynał. - Nie głosi On żadnej doktryny, żadnego systemu filozoficznego, żadnej ideologii. On sam jest Prawdą, którą proponuje człowiekowi szukającemu odpowiedzi na najważniejsze pytania dotyczące sensu życia i śmierci, miłości i cierpienia - wyjaśniał. Dodał też, że Jego tożsamość jako Boga i człowieka, Jego życie, śmierć i zmartwychwstanie jest ostateczną odpowiedzią na najgłębsze ludzkie tęsknoty i nadzieję życia, które nie zazna kresu.

Według metropolity krakowskiego przyjęcie prawdy o Jezusie Chrystusie, opowiedzenie się po Jego stronie i po stronie Jego programu zapisanego w Ewangelii, jest szczytem mądrości. - Jest to bowiem wybór drogi, która prowadzi do pełni życia, do osiągnięcia ostatecznego celu, jaki zakreślił przed człowiekiem Stwórca - podkreślił kardynał. - Prawdziwa mądrość uznaje granice ludzkiego rozumu, otwierając się na Transcendencję, na Tajemnicę Boga, w którym rozpoznajemy również godność człowieka, stworzonego na obraz i podobieństwo swego Stwórcy - dodał.

Hierarcha zwrócił uwagę na to, że wielkim rzecznikiem chrześcijańskiego humanizmu był Jan Paweł II, wychowanek Wszechnicy Jagiellońskiej, wieloletni mieszkaniec Krakowa z jego wielkimi tradycjami mądrości, kultury i świętości, dzielił się swoją myślą z całym Kościołem powszechnym, a poniekąd i z całym światem.

Zdaniem kardynała zdajemy sobie sprawę, że nie wszyscy podzielają takie spojrzenie. - Wielkim wyzwaniem dla współczesnego Kościoła jest sekularyzm, czyli taka koncepcja życia, jakby Bóg nie istniał. Przyjmując jednak taką koncepcję, narażamy się na zasadnicze nieporozumienie, na rozminięcie się z prawdą decydującą o losie człowieka - zaznaczył kard. Dziwisz.

Na koniec kardynał życzył całemu środowisku Uniwersytetu Jagiellońskiego Bożego błogosławieństwa we wszystkich pracach, dziełach, zamierzeniach i inicjatywach.

Uniwersytet Jagielloński w tym roku przygotował dla nowych studentów ponad 15 tysięcy miejsc na studiach stacjonarnych pierwszego i drugiego stopnia, ponad 1100 miejsc na studiach doktoranckich oraz ponad 7,5 tysiąca na studiach niestacjonarnych.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

"Przyjęcie prawdy jest szczytem mądrości"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.