Rabin Schudrich w liście do Prymasa Polski: jako duchowni winniśmy starać się jednoczyć ludzi
„Jestem głęboko zaniepokojony wypisywaniem na kilku kościołach graffiti oraz zakłócaniem nabożeństw, do czego doszło w ostatnim czasie. Tak, jak należy szanować prawo ludzi do wyrażania swoich poglądów i do protestowania, w równym stopniu szanować należy świątynie” – napisał Naczelny Rabin Polski do abp. Wojciecha Polaka.
W przesłanym dziś do Prymasa Polski liście rabin Michael Schudrich, obok zaniepokojenia dewastowaniem świątyń i zakłócaniem Mszy św., wyraził również zaniepokojenie domniemaniami, jakoby wszyscy uczestnicy protestów brali udział w tych działaniach.
„To niesprawiedliwe wobec wszystkich, którzy pokojowo wyrażali swój uprawniony, stanowczy sprzeciw wobec decyzji Trybunału Konstytucyjnego, ograniczającej prawo do aborcji” – napisał Naczelny Rabin Polski.
„Jako duchowni winniśmy starać się jednoczyć ludzi” – wskazał rabin Schudrich dodając, że mieścić się w tym powinny również starania, aby wczuć się w ból protestujących i „skierować do nich swą miłość, jak naucza nas tego Biblia”.
„Niezależnie od wyznania lub jego braku, wszyscy jesteśmy dziećmi Boga i wspólnie odpowiadamy za nasz kraj. Dla wzajemnego zrozumienia i szacunku nie ma alternatywy. Jest naszą biblijną, moralną odpowiedzialnością, by zjednoczyć znów nasz kraj, szanując i kochając także tych, z którymi się nie zgadzamy” – napisał rabin Michael Schudrich.
Dziękując za list abp Wojciech Polak przyznał, że odczytuje go „zarówno jako wyraz wspólnej troski o poszanowanie miejsc świętych, jak również jako apel o to, aby nie uogólniać wszystkich postaw osób protestujących i starać się przede wszystkim podejmować działania jednoczące ludzi”.
Prymas zaznaczył również, że jemu niemniej zależy na tym, aby przypominać i podkreślać – także wobec duchownych i świeckich Kościoła Katolickiego w Polsce – troskę, którą rabin Schudrich wyraził w stwierdzeniu, że „niezależnie od wyznania lub jego braku, wszyscy jesteśmy dziećmi Boga, i wspólnie odpowiadamy za nasz kraj”.
„Szacunek dla ludzkiego życia od poczęcia do naturalnej śmierci zobowiązuje nas bowiem nie tylko do jasnego stawania w obronie życia, ale także do troski o wszystkie wymiary ludzkiego życia, które domagają się wzajemnego zrozumienia, a także dialogu i szukania porozumienia ze wszystkimi” – napisał Prymas Polski.
Treść listów dostępna jest na www.prymaspolski.pl
Skomentuj artykuł