Rabin Schudrich w liście do Prymasa Polski: jako duchowni winniśmy starać się jednoczyć ludzi

Rabin Schudrich w liście do Prymasa Polski: jako duchowni winniśmy starać się jednoczyć ludzi
(fot. episkopat.pl)
1 miesiąc temu
KAI / sz

„Jestem głęboko zaniepokojony wypisywaniem na kilku kościołach graffiti oraz zakłócaniem nabożeństw, do czego doszło w ostatnim czasie. Tak, jak należy szanować prawo ludzi do wyrażania swoich poglądów i do protestowania, w równym stopniu szanować należy świątynie” – napisał Naczelny Rabin Polski do abp. Wojciecha Polaka.

W przesłanym dziś do Prymasa Polski liście rabin Michael Schudrich, obok zaniepokojenia dewastowaniem świątyń i zakłócaniem Mszy św., wyraził również zaniepokojenie domniemaniami, jakoby wszyscy uczestnicy protestów brali udział w tych działaniach.

„To niesprawiedliwe wobec wszystkich, którzy pokojowo wyrażali swój uprawniony, stanowczy sprzeciw wobec decyzji Trybunału Konstytucyjnego, ograniczającej prawo do aborcji” – napisał Naczelny Rabin Polski.

„Jako duchowni winniśmy starać się jednoczyć ludzi” – wskazał rabin Schudrich dodając, że mieścić się w tym powinny również starania, aby wczuć się w ból protestujących i „skierować do nich swą miłość, jak naucza nas tego Biblia”.

„Niezależnie od wyznania lub jego braku, wszyscy jesteśmy dziećmi Boga i wspólnie odpowiadamy za nasz kraj. Dla wzajemnego zrozumienia i szacunku nie ma alternatywy. Jest naszą biblijną, moralną odpowiedzialnością, by zjednoczyć znów nasz kraj, szanując i kochając także tych, z którymi się nie zgadzamy” – napisał rabin Michael Schudrich.

Dziękując za list abp Wojciech Polak przyznał, że odczytuje go „zarówno jako wyraz wspólnej troski o poszanowanie miejsc świętych, jak również jako apel o to, aby nie uogólniać wszystkich postaw osób protestujących i starać się przede wszystkim podejmować działania jednoczące ludzi”.

Prymas zaznaczył również, że jemu niemniej zależy na tym, aby przypominać i podkreślać – także wobec duchownych i świeckich Kościoła Katolickiego w Polsce – troskę, którą rabin Schudrich wyraził w stwierdzeniu, że „niezależnie od wyznania lub jego braku, wszyscy jesteśmy dziećmi Boga, i wspólnie odpowiadamy za nasz kraj”.

„Szacunek dla ludzkiego życia od poczęcia do naturalnej śmierci zobowiązuje nas bowiem nie tylko do jasnego stawania w obronie życia, ale także do troski o wszystkie wymiary ludzkiego życia, które domagają się wzajemnego zrozumienia, a także dialogu i szukania porozumienia ze wszystkimi” – napisał Prymas Polski.

Treść listów dostępna jest na www.prymaspolski.pl

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Abp Wojciech Polak, Marek Zając
23,94 zł
39,90 zł

Bez kompromisów i skrępowania. Po ludzku

Czy Kościół powinien mieszać się do polityki? Czy Polska powinna przyjmować uchodźców? W jaki sposób mierzyć się z problemem pedofilii wśród księży? Co Kościół ma do powiedzenia kobietom, które...

Skomentuj artykuł

Rabin Schudrich w liście do Prymasa Polski: jako duchowni winniśmy starać się jednoczyć ludzi
Komentarze (2)
YN
~Yulka Nowowiejska
5 listopada 2020, 20:55
List p. Rabina Schudricha brzmi jak humor lub szyderstwo - w kontekście stanowiska przywódców Warszawskiej Gminy żydowskiej popierającej strajki kobiet .
Danuta Hejduk
Danuta Hejduk
30 października 2020, 15:17
Rzeczywiście, Bóg znajdzie sposób by doprowadzić nas do poznania Prawdy. Najszybciej dzieje się to poprzez doświadczenie, które dotyka nas osobiście. Jedność jest pięknym darem ducha Bożego. Boże, Ojcze nie opuszczaj nas.

Skomentuj artykuł

Rabin Schudrich w liście do Prymasa Polski: jako duchowni winniśmy starać się jednoczyć ludzi
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.