Radosław Broniek OP o filmie z wypędzania "demona epilepsji": taka forma modlitwy jest manipulacją

Radosław Broniek OP o filmie z wypędzania "demona epilepsji": taka forma modlitwy jest manipulacją
(fot. youtube.com / Tomasz i Sandra Kowalczyk)
Redakcja DEON.pl

Dominikanin z Centrum Informacji o Nowych Ruchach Religijnych i Sektach w Polsce powiedział również o pewnych kryteriach w posługiwaniu tego typu modlitwą.

Wczoraj w internecie zawrzało, gdy media dotarły do nagrania skandalicznej "ewangelizacji" w wykonaniu młodego małżeństwa z Nowego Dworu Mazowieckiego. Tomasz i Sandra Kowalczykowie wypędzali złego ducha z osoby, która z dużym prawdopodobieństwem miała w tym czasie atak epilepsji. O sprawie pisał Szymon Żyśko w materiale: Wypędadznie demona epilepsji? Skandaliczne zachowanie "ewangelizatorów" w Legionowie

Poprosiliśmy o komentarz Radosława Brońka OP z Dominikańskiego Centrum Informacji o Nowych Ruchach Religijnych i Sektach w Polsce. Dominikanin odniósł się do "ewangelizacji" widocznej na nagraniu:

"Z jednej strony nie ma granic nasza modlitwa wstawiennicza, bo chrześcijanin może się wstawiać za wszystkich, włączając się w modlitwę samego Jezusa. Z drugiej natomiast są granice "w posłudze" modlitwy. Chodzi tutaj o różne formy modlitwy o uzdrowienie czy uwolnienie, a zwłaszcza o tzw. egzorcyzm uroczysty, który jest zarezerwowany dla kapłana-egzorcysty (są tu zresztą konkretne wytyczne Kościoła katolickiego).

DEON.PL POLECA

W ewangelizacji odwołujemy się do wolności osoby, tzn. że nasze głoszenie i nasza posługa są skierowane do tych, którzy są otwarci, gotowi słuchać oraz przyjąć Chrystusa i Jego łaskę w wolności. Inaczej będzie to przemoc i nadużycie. Sam Jezus (co ciekawe!) pyta chorego człowieka w Ewangelii: "Czy chcesz być zdrowy?".

Forma modlitwy widoczna na filmie jest, moim zdaniem, jakąś odmianą manipulacji bo nie wiemy ani, czy ten człowiek jest zniewolony, ani też czy ów chory (będąc w ataku epilepsji) życzyłby sobie takiej modlitwy. Zawsze najpierw winniśmy szukać naturalnej przyczyny w przypadku takich zachowań, a nie polegać na swoim, niejednokrotnie błędnym, rozeznaniu".

***

W majowym numerze "Czytaj Dalej. Magazyn DEON.pl" Karol Kleczka i Szymon Żyśko rozmawiali z Radosławem Brońkiem OP m.in. o posłudze charyzmatycznej, kryteriach jej rozeznawania i posłuszeństwie. Zachęcamy gorąco do przeczytania tej rozmowy, w której znajdziecie odpowiedzi również na pytania związane z sytuacją do jakiej doszło w Legionowie.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Sławomir Rusin

Opętania i egzorcyzmy.

Ten temat wzbudza mnóstwo emocji. Niestety, w wielu mediach, a niejednokrotnie i w książkach zamiast rzetelnej wiedzy otrzymujemy informacje sensacyjne, budujące fałszywy obraz relacji między Bogiem, szatanem a człowiekiem.W tej publikacji wybitni specjaliści...

Skomentuj artykuł

Radosław Broniek OP o filmie z wypędzania "demona epilepsji": taka forma modlitwy jest manipulacją
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.