Ratowała dzieci, pomagała chorym i potrzebującym w czasie komunizmu. Nie żyje siostra Marije Kaleta

Ratowała dzieci, pomagała chorym i potrzebującym w czasie komunizmu. Nie żyje siostra Marije Kaleta
Siostra Marije Kaleta podczas spotkania z papieżem Franciszkiem w 2014 roku (Youtube/Vatican News)
catholicnewsagency.com/dm

W wieku 92 lat zmarła Marije Kaleta - albańska zakonnica, która ryzykowała życiem, aby pomagać potrzebującym w czasie komunistycznych prześladowań w Albanii. Potajemnie chrzciła dzieci i udzielała Komunii Świętej, towarzyszyła chorym i umierającym.

Siostra Marije Kaleta ryzykowała życiem, aby pomagać chorym i umierającym podczas sprawowania rządów przez dyktatora Envera Hodży, którego komunistyczny rząd niszczył Kościół w tym kraju, starając się stworzyć państwo ateistyczne.

Prawie 3-milionowa Albania była pod rządami komunistycznymi od 1940 do 1992 roku.

Zakonnica podczas spotkania w 2014 roku z papieżem Franciszkiem opowiadała, jak w czasie prześladowań przez państwo w Albanii potajemnie chrzciła dzieci i udzielała Komunii Świętej chorym i towarzyszyła potrzebującym i umierającym.

- Pewnego razu, gdy wracałam do domu, usłyszałam za sobą głos. To była kobieta z córeczką w ramionach, która podbiegła do mnie i poprosiła, żebym ją ochrzciła - wspominała zakonnica i dodaje, że wiedziała, że kobieta była komunistką.

- Powiedziałam jej, że nie mam czym ochrzcić jej córeczki, ponieważ jestem w drodze do domu, ale kobieta miała tak wielkie pragnienie chrztu dla swojego dziecka, że powiedziała mi, że w pobliżu jest kanał z wodą - mówi zakonnica i dodaje: - Powiedziałem jej, że nie mam czym zebrać wody, ale ona nalegała, żebym ochrzcił to dziecko i widząc jej wiarę, zdjęłam but, który był zrobiony z plastiku, i napełniłem go wodą z kanału i ochrzciłam dziewczynkę.

- Ochrzciłem nie tylko dzieci z wiosek, ale także wszystkich, którzy pojawili się u moich drzwi - ​​powiedział Kaleta wówczas papieżowi w katedrze w Tiranie.

Papież Franciszek był tak poruszony historią Kalety, że wspomniał ją w homilii cztery lata później jako „piękny przykład Kościoła jako matki”.

Urodzona w Nënshat w północnej Albanii 10 listopada 1929 r. Kaleta w młodym wieku poczuł powołanie do życia konsekrowanego. Dzięki pomocy wuja, który był księdzem, odnalazła swoje powołanie u sióstr klarysek kapucynek.

Do zakonu wstąpiła w latach 40. XX wieku, nie wiedząc wówczas, że na złożenie ślubów wieczystych będzie musiała czekać prawie 50 lat. 

Reżim komunistyczny zmusił ją do opuszczenia i powrotu do domu do rodziców siedem lat po wstąpieniu do klasztoru. Po ich śmierci zakonnica mieszkała samotnie, nauczyła się pomagać i „utrzymywać wiarę żywą w sercach wiernych, chociaż potajemnie”.

 Dzięki specjalnemu pozwoleniu zakonnica przechowywała w swoim domy Najświętszy Sakrament i przynosiła go chorym i umierającym.

Po upadku komunizmu w Albanii, Kaleta złożyła ostatnie śluby w 1991 roku. 

- Kiedy o tym myślę - o trwającym przez tyle lat komunizmie w naszym kraju, zastanawiam się, jak byliśmy w stanie znieść tak straszne cierpienia, ale wiem, że Pan dał nam siłę, cierpliwość i nadzieję - powiedziała w jednym z wywiadów. 

- Pan dał siłę tym, których powołał.  W rzeczywistości odpłacił mi za wszystkie moje cierpienia tu na ziemi - mówiła kobieta i dodała, że „miała szczęście zostać zakonnicą”. 

Kaleta zmarła 2 stycznia w swoim klasztorze w Szkodra w północnej Albanii.

Materiał na podstawie catholicnewsagency.com.

catholicnewsagency.com/dm

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Papież Franciszek, Domenico Agasso

Papież mówi głośno o tym, o czym sami boimy się nawet pomyśleć

Franciszek nie dzieli ludzi na wierzących i niewierzących. Wyciąga rękę do wszystkich i tłumaczy, że pandemia jest sygnałem alarmowym. „Potrzebujemy planu, by znów...

Skomentuj artykuł

Ratowała dzieci, pomagała chorym i potrzebującym w czasie komunizmu. Nie żyje siostra Marije Kaleta
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.