Rekolekcje Filmowe Teatru EXIT z udziałem biskupa Michała Janochy

Rekolekcje Filmowe Teatru EXIT z udziałem biskupa Michała Janochy
Fot. Alex Litvin / unsplash.com
Deon.pl / tk

Teatr EXIT serdecznie zaprasza wszystkich miłośników kina, do przeżycia niezwykłych rekolekcji filmowych z udziałem biskupa Michała Janochy. Niech czas Wielkiego Postu zaowocuje w bogate refleksje na temat wiary, sensu i wartości życia oraz poszukiwania nadziei.

Rekolekcje Filmowe odbędą się w dniach 3-5 marca w auli im. bł. ks. J. Popiełuszki, Dobre Miejsce, ul. Dewajtis 3 w Warszawie. Każdy dzień rozpocznie się Mszą świętą w Kościele Pokamedulskim (ul. Dewajtis 3) o godz. 18.00. Eucharystii będzie przewodniczył bp Michał Janocha. Wstęp na Rekolekcje Filmowe jest wolny, można złożyć dobrowolną ofiarę dla Teatru EXIT.

Czym jest Teatr EXIT?

„Katolickie Stowarzyszenie Osób Niepełnosprawnych i ich Przyjaciół – „KLIKA” jest organizacją, która na różne sposoby aktywizuje osoby z niepełnosprawnościami. Jednym z nich jest powstały w listopadzie 2016 roku Teatr EXIT. Jest to przestrzeń w której spotykają się dwa światy – osoby niepełnosprawne, cierpiące na rozmaite choroby fizyczne i umysłowe oraz artyści o uznanym dorobku. Te pozornie odległe światy łączy wspólna pasja – teatr i muzyka.” – mówi Maciej Sikorski – założyciel i reżyser Teatru Exit.

Fot. Teatr EXITFot. Teatr EXIT

DEON.PL POLECA

Filmy w trakcje rekolekcji

3 marca – „Hiob”: W pierwszym dniu odbędzie się pokaz filmu ‚Hiob”, będącego krótką adaptacją najtrudniejszej księgi Starego Testamentu. W tytułową rolę wciela się cierpiący na wielokończynowe porażenie mózgowe - Tomasz Balon, obok niego zobaczymy innych niepełnosprawnych aktorów teatru. Bezpośrednio po filmie aktorzy Teatru EXIT zaprezentują się wykonując poezję i piosenki z repertuaru teatru. Usłyszymy też ich prawdziwe historie życia, mocno korespondujące z biblijnym tekstem. To okazja by zadać sobie pytanie - po co to cierpienie?! W rozmowie weźmie udział biskup Michał Janocha i twórcy filmu.

4 marca – „Tobiasz”: W dniu drugim zobaczymy kolejny film w reżyserii Macieja Sikorskiego pt. „Tobiasz”. Czarno - biały obraz, przesycony symbolami, jest dobrym tworzywem, by zastanowić się nad tym, czy my jeszcze rozumiemy sztukę, która nie jest dosłowna, czy wierzymy w to, że symbol może nam sam się objaśnić w procesie obcowania z nim? Będzie to okazja do zastanowienia się nad tematem świętości rodziny, przyjrzenia się sposobom uzdrawiania relacji. Po filmie rozmowa z udziałem bp Michała Janochy przeplatana wierszami i piosenkami.

5 marca - "Droga Eliasza": Film o przedziwnej ekspedycji, która wyruszyła na koniec świata, do Nattavara - doliny mroku. Niezwykli aktorzy stają się przewodnikami w krainie mroku, w którym pogrążył się świat i jeśli chce z niego wyjść, musi ruszyć tą samą drogą, którą przeszedł tytułowy bohater filmu. Przewodnikami są osoby po ludzku bezradne - niewidome, z niepełnosprawnością intelektualną czy cierpiący na dziecięce porażenie mózgowe. „Droga Eliasza” to film – mapa. Mapa ludzkich pytań o sens cierpienia i światło na ścieżkach, po których możemy razem odnaleźć szczęście. Symbolem tego światła jest zorza polarna, która wychodzi naprzeciw bohaterów filmu w najczarniejszej chwili podróży. W warstwie kompozycyjnej „Droga Eliasza” przypomina „Prostą historię” Davida Lyncha. Ważną rolę odgrywa w nim zarówno poruszająca muzyka autorstwa Adama Szewczyka, jak i portrety surowych lapońskich pejzaży. Dzięki nim, w trakcie tej niezwykłej przygody, widzowie będą mieli szansę podnieść głowę i rozejrzeć się, by w mroku życia dojrzeć światło i piękno ukryte w codziennych widokach za oknem.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
ks. Jan Kaczkowski

Każdy ma własną Drogę krzyżową.
Ta jest ostatnią Drogą ks. Jana Kaczkowskiego.

Dla wierzących i niewierzących. Dla wojowników i pacyfistów. Dla pracowników korporacji i zakleszczonych w układach bez wyjścia. Dla zdradzających, skrzywdzonych i nienawidzących....

Skomentuj artykuł

Rekolekcje Filmowe Teatru EXIT z udziałem biskupa Michała Janochy
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.