Rekolekcje o. Knotza dla par małżeńskich

KAI / slo

Rekolekcje dla małżeństw pt. "Seks dla kochających Boga", jakie odbyły się w miniony weekend w parafii oo. Zmartwychwstańców na poznańskiej Wildzie zapoczątkowały duszpasterstwo małżeństw. Rekolekcje poprowadził znany duszpasterz małżeństw, kapucyn o. Ksawery Knotz a uczestniczyło w nich 51 par z różnych, także poza poznańskich parafii.

Od piątkowego wieczora, przez dwa kolejne dni, o. Knotz specjalizujący się w etyce seksualnej głosił konferencje, podczas których m.in. zachęcał małżonków do rozmów na temat seksu, troski o tę sferę życia oraz przybliżał jej piękno. Pary małżeńskie spotykały się także w mniejszych grupach, w których mogły podzielić się odpowiedziami na zadane pytania. By umożliwić uczestnictwo w rekolekcjach obojgu małżonkom, organizująca je parafia zapewniła nie tylko posiłki, ale także opiekę wszystkim zgłoszonym przez rodziców dzieciom.

Jak wyjaśnia o. Knotz w rozmowie z KAI. "Ludzie nie widzą w swoim życiu seksualnym przestrzeni wolności, którą daje im Bóg. Trzeba im najpierw tę przestrzeń wolności pokazać, żeby zobaczyli co się w niej mieści, czyli najpierw, żeby zobaczyli dobro, aby dzięki temu mieli wyczucie, co jest złe" − tłumaczy kapucyn.

O. Knotz zauważa też, że poruszając w duszpasterstwie temat seksualności, często nie zauważa się ludzkich lęków, co tworzy mur w komunikacji. "Dopiero kiedy się pokaże małżonkom, i ja staram się to robić, że życie seksualne jest wymyślone przez Pana Boga i że Bóg chce tutaj ludzkiego szczęścia, co więcej, że to wszystko dalekie jest od represyjnej mentalności, to ludzie przestają się bać i słuchają. Wtedy okazuje się, że są w nich ogromne pokłady dobra, troski o siebie, miłości, która była skrępowana lękami i niepewnością" − opowiada.

Z uznaniem kapucyn wyraża się też o propozycji, jaką złożyła wszystkim uczestniczącym w rekolekcjach małżonkom parafia pw. Zmartwychwstania Pańskiego, która je zorganizowała. Zaproszono bowiem wszystkie chętne małżeństwa do zaangażowania się w przeznaczone dla nich duszpasterstwo, którego pierwsze spotkanie odbędzie się już 8 marca.

"Obserwuję, że współcześni małżonkowie są zostawieni sami sobie. Mam też wrażenie, że nie otrzymują oni żadnego wsparcia ze strony państwa" − mówi ks. proboszcz Adam Błyszcz, zmartwychwstaniec dodając, że zależy mu na tym, aby rekolekcje prowadzone przez o. Knotza stały się początkiem duszpasterstwa małżeństw w jego parafii. "Zależy mi na stworzeniu środowiska, w którym małżonkowie mogliby znaleźć wsparcie innych małżonków i żeby to służyło ich rozwojowi. Chodzi po prostu o to, żeby małżeństwa towarzyszyły małżeństwom" − wyjaśnia kapłan.

Więcej informacji o propozycjach duszpasterskich poznańskiej parafii pw. Zmartwychwstania Pańskiego można znaleźć na www.poznancr.pl.

O. Ksawery Knotz, kapucyn urodził się w 1965 r., a wyświęcony na kapłana został w 1991 r. Jest doktorem teologii pastoralnej, autorem książek "Akt małżeński", "Seks, jakiego nie znacie", "Nie bój się seksu", "Puzzle małżeńskie", a także redaktorem naczelnym portalu internetowego www.szansaspotkania.net.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Rekolekcje o. Knotza dla par małżeńskich
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.