Rektor WŚSD: Jezus żyje i jest realnie obecny także w naszym życiu

Rektor WŚSD: Jezus żyje i jest realnie obecny także w naszym życiu
fot. Radio eM / YouTube
KAI / pk

"Jezus żyje i jest realnie obecny także w naszym życiu" - pisze w Liście na Poniedziałek Wielkanocny 2021 r. rektor Wyższego Śląskiego Seminarium Duchownego w Katowicach ks. dr Marek Panek. List ten będzie odczytywany w poniedziałek we wszystkich parafiach archidiecezji katowickiej.

Rektor śląskiego seminarium nawiązuje w liście do sceny, kiedy święty Piotr wraz z pozostałymi Jedenastoma świadkami Jezusa ogłasza, że Jezus żyje. "Niemożliwe było, aby panowała nad Nim śmierć, Bóg Go wskrzesił" - czytamy. Uświadamia, że historia życia Jezusa nie zamknęła się w ramach wyznaczonych przez czas i miejsce, odległych od naszego czasu i miejsc, w których żyjemy.

"Jezus nie jest jedynie, ani przede wszystkim, jednym z wielkich, godnych naśladowania bohaterów przeszłości, który dokonywał niezwykłych czynów, cudów i znaków" - wyjaśnia ks. dr Marek Panek. Jak tłumaczy, On nie jest również jedną z wielu tragicznych postaci, które zakończyły swoje życie w dramatycznych okolicznościach, ani Tym, który żyje jedynie w wiernej pamięci swoich wyznawców.

"On żyje, jest realnie obecny także w naszym życiu, a nie tylko w naszych wspomnieniach" - przypomina dodając, że uprzywilejowanym miejscem doświadczenia spotkania z żyjącym Panem jest Eucharystia. Jak zaznacza, jednym z owoców tych spotkań jest pragnienie i zdolność do naśladowania Jezusa.

Ks. dr Panek nawiązuje do sytuacji epidemiologicznej, w jakiej się znajdujemy. Pisze, że wielu ludzi z poświęceniem, nieraz narażając własne zdrowie, oddaje się posłudze chorym i potrzebującym. Wylicza służby medyczne, sanitarne, administrację rządową i samorządową. Zauważa także zaangażowanie alumnów śląskiego seminarium, którzy włączyli się jako wolontariusze w pomoc chorym na COVID-19 w Szpitalu Tymczasowym w Katowicach.

Rektor przypomina, że pod koniec kwietnia rozpoczną się zapisy do Wyższego Śląskiego Seminarium Duchownego w Katowicach. Wszystkie informacje będą umieszczone na stronie internetowej www.seminarium.katowice.pl. W liście dziękuje także wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób wspierają śląskie seminarium i Wydział Teologiczny, czy to duchowo, czy materialnie. Prosi, aby nie ustawali modlitwie.

Publikujemy pełną treść dokumentu:

List Rektora WŚSD na Poniedziałek Wielkanocny 2021 r.

Drodzy w Chrystusie, Bracia i Siostry!

Święty Piotr wraz z pozostałymi Jedenastoma świadkami Jezusa ogłasza wspaniałą nowinę: Jezus, który został przybity do krzyża i zabity, żyje! Niemożliwe było, aby panowała nad Nim śmierć, Bóg Go wskrzesił. Doniosły głos Piotra zabrzmiał dzisiaj w naszych uszach i napełnił nasze serca radością. Historia życia Jezusa nie zamknęła się w ramach wyznaczonych przez czas i miejsce, tak odległe od naszego czasu i miejsc, w których żyjemy.

Jezus nie jest jedynie, ani przede wszystkim, jednym z wielkich, godnych naśladowania bohaterów przeszłości, który dokonywał niezwykłych czynów, cudów i znaków. On nie jest również jedną z wielu tragicznych postaci, które zakończyły swoje życie w dramatycznych okolicznościach, wierne do końca sobie i głoszonym przez siebie ideałom. Jezus nie jest wreszcie Tym, który żyje jedynie w wiernej pamięci swoich wyznawców, wspominany na przestrzeni wieków przez coraz to nowe pokolenia chrześcijan.

Ponieważ Bóg wskrzesił Jezusa, zerwawszy więzy śmierci, On żyje, jest realnie obecny także w naszym życiu, a nie tylko w naszych wspomnieniach. Dzisiaj znowu staje przed każdym z nas i mówi: Witajcie! (…) Nie bójcie się! Żyjący Jezus wychodzi nam naprzeciw, wlewa w nasze serca nadzieję i odwagę, daje nam siły do mierzenia się z wyzwaniami stojącymi przed każdym z nas.

Uprzywilejowanym miejscem doświadczenia spotkania z żyjącym Panem jest Eucharystia. W jej centralnym miejscu zgromadzeni na świętej wieczerzy powtarzamy nowinę zwiastowaną przez Apostoła Piotra: Chrystus umarł, Chrystus zmartwychwstał, Chrystus powróci; Głosimy śmierć Twoją Panie Jezu, wyznajemy Twoje zmartwychwstanie i oczekujemy Twego przyjścia w chwale… I przyjmujemy Jego słowo, żywe i skuteczne, jednoczymy się z Nim w Komunii św., poprzez sakramentalne znaki uczestniczymy w Jego życiu.

Jednym z owoców tych spotkań jest pragnienie i zdolność do naśladowania Jezusa, Męża, którego posłannictwo Bóg potwierdził (…) niezwykłymi czynami, cudami i znakami… Tego, który przeszedł (…) dobrze czyniąc i uzdrawiając wszystkich, jak czytamy w Dziejach Apostolskich. I w naszych czasach dzięki bliskości żyjącego Syna Bożego tak wielu ludzi czyni podobnie: z poświęceniem, nieraz narażając własne zdrowie, oddaje się posłudze chorym, potrzebującym. Dzisiaj te niezwykłe czyny, znaki i cuda przyjmują bardzo różnorodny kształt w tych wszystkich miejscach, w których człowiek bywa bezbronny i bezradny. Z ogromną wdzięcznością i szacunkiem myślimy przede wszystkim o służbach medycznych, sanitarnych, o administracji rządowej i samorządowej. Także alumni naszego seminarium duchownego, zgodnie ze swoimi możliwościami włączyli się jako wolontariusze w pomoc chorym na COVID-19 w Szpitalu Tymczasowym w Katowicach.

Pod koniec kwietnia rozpoczną się zapisy do Wyższego Śląskiego Seminarium Duchownego w Katowicach. Wszystkie informacje będą umieszczone na stronie Internetowej: www.seminarium.katowice.pl Istotnym elementem formacji seminaryjnej są studia teologiczne, odbywane na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Śląskiego. Studiują na nim nie tylko alumni, ale także ich koleżanki i koledzy, którzy wybrali kształcenie w takich specjalnościach, jak Teologia nauczycielska, Teologia w kulturze, Poradnictwo małżeńskie i rodzinne, Opiekun osoby starszej i osoby niepełnosprawnej.

Serdecznie dziękuję za duchowe i materialne wsparcie naszego Seminarium i Wydziału Teologicznego, za wszelką życzliwość! Szczególne słowa wdzięczności kieruję do naszych wiernych przyjaciół zrzeszonych w Towarzystwie Przyjaciół Seminarium oraz tych, którzy wytrwale modlą się o nowe powołania do służby Bożej oraz o odwagę dla tych, których Bóg powołuje i o wytrwanie w powołaniu. Proszę, abyście w tej modlitwie nie ustawali.

Wszystkim składam serdeczne życzenia: Niech Żyjący Jezus opromienia swoim światłem wszystkie mroki waszego życia, niech wnosi w wasze życie nadzieję i pokój, daje odwagę i moc!

Szczęść Boże!

ks. dr Marek Panek, rektor WŚSD

Źródło: KAI / pk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Rektor WŚSD: Jezus żyje i jest realnie obecny także w naszym życiu
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.