"Religijność bez wiary" zagrożeniem dla Polski?

"Religijność bez wiary" zagrożeniem dla Polski?
(fot. Wikimedia Commons)
KAI / mm

Na to, że w głoszeniu Jezusa musi pojawić się kerygmat, zwraca uwagę bp Edward Dajczak kapłanom uczestniczącym w rekolekcjach odbywających się w ośrodku Caritas "Bojanowe Gniazdo" w Zaniemyślu k. Poznania. W rozpoczętych w niedzielę wieczorem rekolekcjach kapłańskich bierze udział blisko 40 duchownych z archidiecezji poznańskiej.

Na rekolekcje, które potrwają do środy, składają się m.in. odnowienie tajemnicy chrztu, bierzmowania i kapłaństwa. Kapłani biorą też udział w zajęciach warsztatowych dotyczących nowej ewangelizacji. Jak wyjaśnia w rozmowie z KAI biskup koszalińsko-kołobrzeski Edward Dajczak, rekolekcje te w pierwszej kolejności mają jednak pomóc duchownym w tym, aby ich głoszenie Jezusa było bardziej kerygmatyczne.

"To nie jest kurs ewangelizacyjny, ale normalne rekolekcje, które mają pewne elementy kerygmatyczne. Jeżeli bowiem ma się dokonać jakaś przemiana, w naszym głoszeniu Jezusa musi pojawić się kerygmat. Mamy nie tylko opowiadać ludziom o Panu Bogu, ale najpierw sami doświadczyć Go w konkretnym wydarzeniu. I te rekolekcje mają właśnie to umożliwić" - tłumaczy bp Dajczak.

Jak zauważa prowadzący rekolekcje, w przeprowadzonych podczas nich konferencjach będzie też miejsce na refleksje nad Kościołem, które uwypuklą potrzebę zmiany sposobu głoszenia Ewangelii tak, aby skuteczniej docierać z jej przesłaniem do współczesnych nam ludzi.

"W czasie rekolekcji będę odwoływał się do moich doświadczeń z ewangelizowania i dzielił się nimi z moimi braćmi w kapłaństwie" - mówi bp Dajczak, który jest współtwórcą największych inicjatyw ewangelizacyjnych w kraju, m.in. "Przystanku Jezus", "Przystani z Jezusem" oraz Ewangelizacji Nadmorskiej.

W inauguracji rekolekcji uczestniczył również metropolita poznański abp Stanisław Gądecki. Zwracając się do ich uczestników podkreślił, że doświadczenie bp. Dajczaka może być pomocne dla kapłanów, którzy są otwarci na nowe zadania stojące przed polskim Kościołem.

"Myślę, że kapłani, którzy uczestniczą w rekolekcjach, przybyli na nie także pociągnięci nazwiskiem bp. Dajczaka i tym wszystkim co wnosi on do Kościoła katolickiego w Polsce, w którym jest żywym symbolem nowej ewangelizacji" - zauważył wiceprzewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, a zarazem przewodniczący Komisji Duszpasterstwa KEP.

Wśród nowych zadań, które Kościół podejmuje w tym roku w związku z opracowanym przez Komisję Duszpasterstwa KEP programem duszpasterskim, jest przygotowanie i organizacja w parafiach w okresie Wielkiego Postu rekolekcji kerygmatycznych. Jak wyjaśnił abp Gądecki, zawarty w nich kerygmat, to najprostsze głoszenie Ewangelii, które za czasów apostolskich było skierowane do pogan i miało ludzi niewierzących w Boga Jedynego przygotować do wiary w Niego.

Metropolita poznański wyczulił uczestniczących w rekolekcjach kapłanów, na potrzebę podejmowania w parafiach rekolekcji kerygmatycznych głoszonych przez całe przygotowane do tego ekipy składające się z kapłanów, zakonników i świeckich. Zaznaczył przy tym, że ma świadomość, iż formę głoszenia Ewangelii poganom przenosimy w ten sposób do naszych parafii.

"Czynimy to z tego tytułu, że do tak długiej, ponad tysiącletniej tradycji Kościoła katolickiego w Polsce, zakradło się zjawisko, które można określić religijnością bez wiary. Jest to sposób odnoszenia się do Boga, który oddaje Mu cześć, lecz traktuje Go jako instrument do osiągnięcia swoich celów" - tłumaczył abp Gądecki.

Zaznaczył jednocześnie, że w tego typu religijności bez wiary, człowiek oczekuje, że Bóg będzie mu jedynie służył, czyli np. leczył w chorobie, czy zapewniał pomyślność w życiu doczesnym.

Jak przyznaje natomiast w rozmowie z KAI jeden z uczestników rekolekcji, ks. Remigiusz Kobusiński, proboszcz parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w podpoznańskim Bolechowie, spodziewa się po nich dla siebie wzrostu duchowego i odnowienia kapłaństwa. Ma też nadzieję, że pomoże mu to z nową siłą głosić Ewangelię tym, którzy zostali mu powierzeni w jego parafii.

"Wielokrotnie słuchałem bp. Dajczaka i zawsze jego słowa rozpalały moje serce i budziły nadzieję. Kierunek, jaki proponuje, jest moim zdaniem właściwy dla Kościoła w Polsce, a ja staram się go obrać także w swojej parafii" − mówi ks. Kobusiński dodając, że już 16 marca rozpoczną się w jego parafii rekolekcje kerygmatyczne.

Rekolekcje kapłańskie odbywające się w ośrodku Caritas Archidiecezji Poznańskiej "Bojanowe Gniazdo" w Zaniemyślu, zakończą się w środę. Współprowadzą je ks. Artur Godnarski i Robert Kościuszko zaangażowani w inicjatywę ewangelizacyjną "Przystanek Jezus" oraz ks. Radosław Siwiński, egzorcysta diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej oraz inicjator Ewangelizacji Nadmorskiej w tej diecezji.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

"Religijność bez wiary" zagrożeniem dla Polski?
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.