Relikwie bł. ks. Jerzego Popiełuszki złożone w Kaplicy Sejmowej. To symbol jedności i świadectwo wiary
Relikwie bł. ks. Jerzego Popiełuszki, symbol męczeńskiej walki o prawdę i godność człowieka, spoczęły w Kaplicy Sejmowej. Uroczystej Mszy Świętej, podczas której przekazano relikwie, przewodniczył kard. Kazimierz Nycz. W ceremonii uczestniczyli posłowie, senatorowie, rodzina ks. Popiełuszki oraz wspólnota modlitewna „Palnik”.
Relikwie ks. Popiełuszki w Kaplicy Sejmowej
W Kaplicy Sejmowej odbyła się uroczystość złożenia relikwii bł. ks. Jerzego Popiełuszki, kapelana „Solidarności” i obrońcy praw człowieka. Relikwie krwi męczennika zostały przekazane przez jego rodzinę na początku Eucharystii. Relikwiarz, ufundowany przez posłów i senatorów, został poświęcony przez kard. Nycza i umieszczony w prezbiterium kaplicy, obok innych relikwii i wizerunku Matki Bożej Trybunalskiej, patronki parlamentarzystów.
Ksiądz Andrzej Sikorski, krajowy duszpasterz parlamentarzystów, podkreślił, jak ważne wartości przekazywał ks. Popiełuszko w swoim życiu.
- Dziś, wprowadzając jego relikwie do Kaplicy Sejmowej, prosimy o zgodę, pokój i jedność dla naszej ojczyzny - zaznaczył.
Przesłanie ks. Popiełuszki
Podczas homilii kard. Kazimierz Nycz zwrócił uwagę na aktualność przesłania ks. Jerzego, które dotyczy głoszenia Ewangelii miłości, obrony godności człowieka oraz walki ze złem. Kardynał przypomniał słowa kapłana: "Nie daj się zwyciężyć złu, ale zło dobrem zwyciężaj”, podkreślając, że w dzisiejszych czasach godność człowieka również bywa zagrożona. Nycz zwrócił uwagę na niebezpieczeństwo redukcjonizmu, który próbuje odciąć człowieka od Boga.
W nawiązaniu do słów Chrystusa o królestwie podzielonym, kard. Nycz podkreślił, że jedność, nawet w różnorodności, jest niezbędna do rozwoju społeczeństwa. Zwrócił się do polityków, przypominając, że pomimo różnic, wszyscy są częścią jednego „królestwa”, któremu na imię Polska.
Uroczystości upamiętniające ks. Popiełuszkę
Uroczystość zakończyła się zapowiedzią spotkania parlamentarzystów 7 listopada, które będzie poświęcone nauczaniu społecznemu ks. Jerzego Popiełuszki. W tym roku przypada również 40. rocznica męczeńskiej śmierci kapłana. Z tej okazji w Warszawie odbędzie się II Narodowy Marsz Papieski, który zakończy się uroczystą Mszą Świętą w kościele św. Stanisława Kostki na Żoliborzu.
Oba domy parlamentu - Sejm i Senat - uczciły bł. ks. Jerzego Popiełuszkę uchwałami przyjętymi przez aklamację.
Źródło: KAI
Skomentuj artykuł