Relikwie polskich misjonarzy-męczenników w Toruniu

Relikwie polskich misjonarzy-męczenników w Toruniu
bł. Zbigniew Strzałkowski i bł. Michał Tomaszek (fot. http://meczennicy.franciszkanie.pl)
2 lata temu
KAI / kk

Relikwie pierwszych polskich błogosławionych misjonarzy-męczenników trafią do Sanktuarium NMP Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II w Toruniu. Uroczystości w niedzielę 7 maja o godz. 12.00 przewodniczyć będzie prowincjał krakowskich franciszkanów, o. Marian Gołąb.

To już 101 miejsce w Polsce, gdzie bł. Zbigniew Strzałkowski i bł. Michał Tomaszek będą odbierać cześć w relikwiach I stopnia. Dodatkowo są jeszcze w 70 świątyniach za granicą - mówi, nie ukrywając radości, promotor kultu męczenników br. Jan Hruszowiec.

Po Mszy św. wierni uczczą relikwie przez ucałowanie. Od rana pątnicy będą też będą mogli nabywać obrazki i różańce z relikwiami II stopnia błogosławionych franciszkanów oraz rozmaite materiały informacyjne na ich temat, włącznie z filmami dokumentalnymi na płytach dvd.

Relikwie bł.bł. Zbigniewa i Michała ostatecznie spoczną w Kaplicy Pamięci Polskich Męczenników toruńskiego sanktuarium prowadzonego przez ojców redemptorystów.

"Są już tam m.in. relikwie: św. Maksymiliana Marii Kolbego, bł. Jerzego Popiełuszki czy bł. Karoliny Kózkówny" - wylicza o. Andrzej Laskosz CSsR, kustosz sanktuarium.

Sanktuarium NMP Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II w Toruniu to wotum wdzięczności za Papieża-Polaka. Świątynia została konsekrowana w 2016 r.

W prezbiterium kościoła znajduje się kopia watykańskiej kaplicy papieży w skali 1:1. Umieszczono tutaj obraz Matki Bożej Częstochowskiej, przed którym modlił się przez lata swego pontyfikatu św. Jan Paweł II. W dolnej części świątyni jest Kaplica Pamięci poświęcona męczennikom. Na jej ścianach są wypisane nazwiska Polaków zamordowanych za pomoc ludności żydowskiej oraz relikwie polskich męczenników. W centrum kaplicy znajduje się figura Matki Bożej Niepokalanej.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Relikwie polskich misjonarzy-męczenników w Toruniu
Komentarze (0)

Skomentuj artykuł

Relikwie polskich misjonarzy-męczenników w Toruniu
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.