Replika Drzwi Świętych dotarła do Wadowic

Replika Drzwi Świętych dotarła do Wadowic
W czasie audiencji generalnej w Watykanie replikę poświęcił Benedykt XVI. Trafi ona do Muzeum Domu Rodzinnego Jana Pawła II w Wadowicach. (fot. PAP/Stanisław Rozpędzik)
PAP / slo

Replika Drzwi Świętych z bazyliki św. Piotra, która będzie elementem nowej ekspozycji w przebudowywanym Muzeum Domu Rodzinnego Jana Pawła II w Wadowicach, dotarła w środę z Włoch do placówki - poinformował dyrektor Muzeum ksiądz Paweł Danek.

Do rodzinnego miasta polskiego papieża przyjechali także pracownicy włoskiej firmy Domus Dei z Albano, w której powstała replika. To oni w czwartek będą montowali Drzwi w powstającej ekspozycji. Replika jest jednym z najcenniejszych eksponatów Muzeum Domu Rodzinnego Jana Pawła II. W ubiegłym tygodniu pobłogosławił ją papież Benedykt XVI.

Oryginalne Drzwi Święte są wykonane z brązu mierzą około 3 metrów wysokości. Powstały na prośbę papieża Piusa XII. Zdobi je 16 kwater - po osiem na każdym ze skrzydeł - z płaskorzeźbami, na których zostały przedstawione sceny biblijne z historii zbawienia. Replika jest nieznacznie mniejsza od oryginału. Poszczególne kwatery są w skali 1:1. Nieco zmniejszona została ich oprawa. Replika również została odlana z brązu. Całość waży niespełna 700 kg.

Święte wrota w bazylice św. Piotra widoczne są jedynie od frontu. W Wadowicach zwiedzający muzeum zobaczą obie strony, gdyż będą stały na środku jednej z sal. "Myśleliśmy nad tyłem drzwi. Znajdzie się tam napis +Otwórzcie drzwi Chrystusowi na oścież" (…) w dziesięciu wersjach językowych, między innymi polskiej, łacińskiej, włoskiej, chińskiej i rosyjskiej. (…) Te słowa są kluczem do zrozumienia ekspozycji, ale i całego pontyfikatu Ojca Świętego" - powiedział ksiądz Danek.

DEON.PL POLECA

Otwarcie Drzwi Świętych od XV wieku jest jednym z symboli Roku Jubileuszowego. Dokonuje się tego co 25 lat. Obecne wrota zostały założone w 1949 roku. W Wigilię Bożego Narodzenia w roku 1999 otworzył je Jan Paweł II wprowadzając symbolicznie Kościół w trzecie tysiąclecie.

Przebudowa muzeum rozpoczęła się w 2010 roku i potrwa do pierwszych miesięcy przyszłego roku. Placówka mieści się w kamienicy, w której mieszkali Wojtyłowie, a w 1920 roku urodził się tam Karol Wojtyła. Od 1984 roku w budynku istnieje muzeum papieża, które należy do archidiecezji krakowskiej. To najdłużej w świecie działająca placówka muzealna poświęcona polskiemu papieżowi.

Dotychczasowa ekspozycja powiększy się czterokrotnie - do ponad 1 tysiąca metrów kwadratowych, na czterech kondygnacjach. Znajdą się w niej elementy oryginalnego wyposażenia, osobiste rzeczy Jana Pawła II oraz rękopisy. Ekspozycja będzie opowieścią o człowieku - od jego urodzenia do śmierci. Mieszkaniu Wojtyłów przywrócony zostanie wygląd z lat 20. ubiegłego wieku, który oddaje klimat domu rodzinnego. Zrekonstruowana zostanie także elewacja kamienicy do postaci z przełomu XIX i XX wieku.

Na czas przebudowy dla zwiedzających i pielgrzymów została przygotowana wystawa zamienna w sali przy wadowickiej parafii Ofiarowania NMP. Jest to replika mieszkania Wojtyłów w skali 1:1, a także scenografia przedstawienia "Antygony" na historycznej scenie, na której występował Karol Wojtyła.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Replika Drzwi Świętych dotarła do Wadowic
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.