Rocznica ataku na "Pietę" Michała Anioła

Rocznica ataku na "Pietę" Michała Anioła
(fot. Pierre Metivier / flickr.com / CC BY-NC)
PAP / mh

41 lat temu, 21 maja 1972 r., niezrównoważony psychicznie mężczyzna rzucił się z młotkiem na "Pietę" Michała Anioła w bazylice Świętego Piotra, poważnie uszkadzając słynną rzeźbę.  Proces jej ratowania przypomniał dyrektor Muzeów Watykańskich Antonio Paolucci.

We wtorek, w rocznicę tego incydentu w Muzeach odbędzie się sympozjum poświęcone rekonstrukcji rzeźby Michała Anioła Buonarrotiego. Fragment wystąpienia profesora Paolucciego, wybitnego historyka sztuki i byłego ministra kultury Włoch, opublikował watykański dziennik "L’Osservatore Romano".
Paolucci podkreślił, że "Pieta", którą Michał Anioł wyrzeźbił w 1499 roku w wieku zaledwie 24 lat, ponad pięć wieków później nadal każdego dnia budzi zachwyt tysięcy turystów jako "cud doskonałości", w który przekształcił go artysta. 
"Dla nas "Pieta" to cud, cud najwyższych umiejętności", "klejnot czysty, oszlifowany, błyszczący" - napisał dyrektor Muzeów Watykańskich.
"Łatwo zatem zrozumieć, dlaczego akt wandalizmu z 1972 roku, gdy psychopata zmasakrował uderzeniami młotka czubek nosa i lewe oko Dziewicy, przez wszystkich został uznany za straszliwą dewastację" - dodał. Przypomniał, że celem zakończonych powodzeniem prac konserwatorskich było idealne odtworzenie zniszczonego wizerunku, głównie dzięki istniejącym odlewom.
Zdaniem Paolucciego w każdym innym dziele ślady zniszczeń byłyby, choć z trudem, do zaakceptowania, jednak nie w przypadku "Piety", gdyż jej "doskonałość jest najważniejszym powodem jej piękna i zachwytu, który wywołuje".
Sprawca ataku na arcydzieło Michała Anioła, 32-letni wówczas Laszlo Toth nie został postawiony w stan oskarżenia z powodu choroby psychicznej. Toth, Australijczyk pochodzenia węgierskiego, spędził dwa lata w szpitalu psychiatrycznym we Włoszech, a następnie został deportowany do Australii. Przebywa tam w domu opieki. 
Od czasu incydentu rzeźba umieszczona jest za pancerną szybą.
DEON.PL POLECA

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Rocznica ataku na "Pietę" Michała Anioła
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.