"Rodzice mają prawo do religijnego wychowania"

"Rodzice mają prawo do religijnego wychowania"
(fot. shutterstock.com)
4 lata temu
KAI / pk

Znaczenie tożsamości religijnej dla mniejszości narodowych podkreślił w Hadze stały przedstawiciel Stolicy Apostolskiej przy Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE) ks. prał. Janusz Urbańczyk.

Ks. Urbańczyk 20 kwietnia przemawiał na spotkaniu zorganizowanym przez Wysokiego Komisarza OBWE ds. Mniejszości Narodowych. Upamiętnia ono 20. rocznicę ogłoszenia Rekomendacji (Zaleceń) Haskich Dotyczących Praw Edukacyjnych Mniejszości Narodowych.

Dyplomata papieski zauważył, że Stolica Apostolska ma szczególny obowiązek podkreślania roli religii, uważa bowiem, że religia zajmowała i nadal zajmuje ważne miejsce w historii, tożsamości, kulturze i życiu społecznym naszych wspólnot.

- Edukacja, zwłaszcza w szkole, odgrywa ogromną rolę w propagowaniu tolerancji religijnej i niedyskryminacji. Ważne, by szkoły uczyły o różnych religiach oraz by pozwalały każdemu z uczniów wyrażać w pełni i otwarcie swoją wiarę - powiedział ks. Urbańczyk.

Przypomniał ponadto, że państwa winny szanować prawo rodziców do zapewnienia swym dzieciom wychowania religijnego i moralnego, zgodnego z ich przekonaniami. Muszą też one zapewnić, że "w szkołach publicznych nie będzie się prowadzić indoktrynacji, a dzieci nie będą zmuszane do uczestnictwa w lekcjach niezgodnych z przekonaniami swych rodziców" - dodał przedstawiciel Watykanu w OBWE.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

"Rodzice mają prawo do religijnego wychowania"
Komentarze (3)
MR
Maciej Roszkowski
5 maja 2016, 17:44
Rodzice, rodzina są pierwszym Kościołem
MR
Maciej Roszkowski
5 maja 2016, 17:44
Rodzice, rodzina są pierwszym Kościołem
W
werset
5 maja 2016, 15:23
Sam uczę swoje dzieci religii. - Za czasów Mojżesza Bóg polecił izraelskim rodzicom: „Te słowa, które ci dzisiaj nakazuję, mają być w twoim sercu; i wpajaj je swym synom” (Powtórzonego Prawa 6:6, 7). A więc rodzice powinni pamiętać o dwóch rzeczach. Przede wszystkim sami mają poznawać Pismo Święte i stosować się do niego w praktyce, aż pokochają zawarte w nim prawo Boże (Psalm 119:97). Będą wtedy mogli wprowadzać w czyn zalecenie z drugiej części tego wersetu — ‛wpajać te słowa’ swym dzieciom, niejako wyryć je w ich sercach przez kierowanie uwagi na ich wartość. Trzeba zatem, by rodzice odpowiednio pouczali dzieci i często powtarzali im to, co najistotniejsze.

Skomentuj artykuł

"Rodzice mają prawo do religijnego wychowania"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.