Rok św. Jana Pawła II w Skoczowie

Rok św. Jana Pawła II w Skoczowie
(fot. LucyPl / Foter / CC BY-NC)
KAI / kn

Obchody Roku św. Jana Pawła II zainaugurowano 12 kwietnia, w Niedzielę Miłosierdzia, w Skoczowie. Zaplanowane w ramach uroczystości wydarzenia - religijne, kulturalne i sportowe - przypomnieć mają o 20. rocznicy wizyty papieża Polaka w diecezji bielsko-żywieckiej oraz 10. rocznicy Jego śmierci.

Rocznicowe obchody zainaugurowano modlitwą i śpiewem w skoczowskim kościele pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła. Uroczystości rozpoczęły się odśpiewaniem nieszporów. Modlitwie przewodniczył emerytowany proboszcz skoczowski ks. prałat Alojzy Zuber, który wspominał wizytę papieską z 22 maja 1995 roku.

Kapłan zwrócił uwagę, że na początku przyjazd papieża do Skoczowa wydawał się mało prawdopodobny. "Papież nawiedził Skoczów z nabożeństwem ekumenicznym i Mszą św. na Kaplicówce. Stu biskupów, siedmiuset kapłanów i trzysta tysięcy pielgrzymów. Był wśród nas. Wielu przeżywało to z ogromnym wzruszeniem. Łzy cisnęły się do oczu" - wspominał kapłan, otwierając obchody Roku św. Jana Pawła II.

Po modlitwie odbył się koncert, podczas którego schola "Coram Deo et hominibus" (Wobec Boga i ludzi") pod dyrekcją Katarzyny Koziny wykonała pięć utworów do słów Karola Wojtyły z poematu "Pieśń o Bogu ukrytym". Kompozytorem utworów jest Rafał Borkowy, który towarzyszył śpiewakom wraz z zespołem.

Uczestnicy wydarzenia nabywali po koncercie słodkie serca z napisem "Zróbcie coś dobrego dla ludzi JP II". Dochód ze sprzedaży tych słodyczy ma być przeznaczony na wsparcie dla potrzebujących.

Skoczowski Rok św. Jana Pawła II to inicjatywa władz miasta, miejscowych parafii katolickich, a także szkół, których patronem jest papież Polak.

7 czerwca obędzie się coroczny odpust ku czci św. Jana Sarkandra i diecezjalna pielgrzymka na Kaplicówkę, podczas której biskup bielsko-żywiecki sprawować będzie Eucharystię dziękczynną. 6 czerwca zaplanowano sympozjum naukowe poświęcone wizycie papieskiej sprzed 20 lat.

21 maja 1995 roku w Ołomuńcu Jan Paweł II kanonizował błogosławionych Zdzisławę i Jana Sarkandra.

Następnego dnia przybył do rodzinnego miasta świętego, Skoczowa. Tutaj spotkał się ze wspólnotą luteran, odprawił Mszę św., przewodniczył też modlitwie "Regina Coeli". Następnie samochodem przejechał do Bielska-Białej. Z mieszkańcami miasta spotkał się na krótko na płycie dworca PKS. Stąd udał się do Żywca, gdzie na rynku przewodniczył nabożeństwu. Kilka minut po 19.00 Odleciał do Ostrawy.

W homilii wygłoszonej na skoczowskim wzgórzu Kaplicówka podczas Mszy dziękczynnej za kanonizację Jana Sarkandra papież wypowiedział słynne słowa wzywające do troski o ład moralny.

"Polska woła dzisiaj nade wszystko o ludzi sumienia!" - mówił papież 22 maja 1995 roku na Kaplicówce. Mszę św. koncelebrowało około 100 biskupów na czele z Prymasem Polski kard. Józefem Glempem, metropolitą Pragi kard. Miloslavem Vlkiem, metropolitą ołomunieckim abp. Janem Graubnerem i abp. Tadeuszem Kondrusiewiczem z Moskwy.

Obecni byli też m.in. prezydent Lech Wałęsa z małżonką, premier Józef Oleksy z małżonką, marszałkowie Sejmu i Senatu. Mimo niepogody - całe wzgórze pokryte było błotem - przybyło ok. 300 tys. wiernych ze wszystkich stron Polski.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Rok św. Jana Pawła II w Skoczowie
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.