Muzeum JPII w Wadowicach: rocznica otwarcia

Muzeum JPII w Wadowicach: rocznica otwarcia
(fot. Simczuk / Foter / CC BY-SA)
Informacja prasowa / pk

Prawie 250 tys. turystów odwiedziło Dom Rodzinny Jana Pawła II w Wadowicach w pierwszym roku działalności nowej ekspozycji stałej otwartej w kwietniu 2014 r.

Spośród odwiedzających Muzeum w okresie IV 2014 - III 2015 18 proc. stanowili obcokrajowcy. Niemal 1/3 gości zagranicznych to Włosi (28,6%), dalej Hiszpanie (9%), Francuzi (8,3%), Amerykanie ze Stanów Zjednoczonych (7,9%), Słowacy (4,1%), Niemcy (3,9%) i Węgrzy (3,6%). Pierwszą dziesiątkę uzupełnili Brazylijczycy (3%), Portugalczycy (2,9%) i goście z Filipin (2,4%).

Muzeum odnotowało zwiedzających aż z 93 krajów ze wszystkich zamieszkałych kontynentów tj.: z 34 krajów Europy, z 22 - Azji, 21 - Ameryki Łacińskiej, 12 - Afryki i po 2 - z Ameryki Północnej oraz Australii z Oceanią. Świadczy to o dużym zainteresowaniem miejscem urodzenia Jana Pawła II i dużym potencjale rozwoju turystyki religijnej w Małopolsce. Nowa wystawa otwarta w kwietniu 2014 r. najbardziej oblegana jest od maja do sierpnia, gdy zwiedza ją średnio znacznie ponad tysiąc osób dziennie.

Ekspozycja - zaprojektowana przez Barbarę i Jarosława Kłaputów - została otwarta 9 kwietnia zeszłego roku. Skromne obchody rocznicowe zaplanowano na 11 kwietnia (sobota). Tego dnia odbędzie się msza dziękczynna w Bazylice Ofiarowania NMP (17.00) i wieczorny program słowno-muzyczny: "Myśleć sercem" według pomysłu aktora Dariusza Jakubowskiego (od 18.30) w sali teatralnej Wadowickiego Centrum Kultury. 12 kwietnia przypada 5. rocznica podpisania umowy założycielskiej Muzeum przez cztery podmioty: Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Województwo Małopolskie, Gminę Wadowice i Archidiecezję Krakowską).

Muzeum Dom Rodzinny Jana Pawła II działa w kamienicy, w której rodzice Wojtyły - Karol i Emilia z Kaczorowskich z synem Edmundem - zamieszkali w 1919 roku. Rok później urodził się w niej Karol Wojtyła. Nową wystawę w pierwszym roku jej działania odwiedzali zarówno jego najbliżsi współpracownicy, jak i ci, którzy znali Go jedynie z ekranu telewizora. Niemal wszyscy wychodzili szczerze zachwyceni nowoczesnym podejściem do realizacji prezentacji muzealnej, artystycznym poziomem jej wykonania i pracą przewodników muzealnych. Jedni wyrażali to głębokim wzruszeniem, inni wpisami do księgi pamiątkowej, brawami lub e-mailami przysyłanymi po wizycie w muzeum.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Muzeum JPII w Wadowicach: rocznica otwarcia
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.