Rok temu papież cofnął mu karę suspendowania. Ksiądz Ernesto zmarł wczoraj

Rok temu papież cofnął mu karę suspendowania. Ksiądz Ernesto zmarł wczoraj
(fot. Grzegorz Gałązka / galazka.jezuici.pl / twitter.com)
1 rok temu
PAP / jb

W lutym 2019 r. ksiądz Enesto Cardenal odprawił ze szpitalnego łóżka swoją pierwszą od 35 lat mszę. 

W wieku 95 lat zmarł w niedzielę w Nikaragui ksiądz Ernesto Cardenal, ważna postać teologii wyzwolenia. Kapłana, zawieszonego w latach 80. przez Jana Pawła II za pracę w rządzie, zrehabilitował papież Franciszek. Przed rokiem po 35 latach odprawił mszę.

>> Franciszek zmienił decyzję Jana Pawła II i cofnął karę kościelną sprzed 35 lat

 

Świat usłyszał o księdzu Ernesto Cardenalu w 1983 roku, gdy z wizytą do Nikaragui przybył Jan Paweł II. Cardenal był wówczas promotorem lewicowej interpretacji teologii katolickiej, czyli teologii wyzwolenia, a przede wszystkim ministrem kultury w pierwszym rządzie Daniela Ortegi.

Gdy na płycie lotniska Cardenal przykląkł przed Janem Pawłem II, by ucałować jego pierścień, papież odsunął dłoń i powiedział: - "Najpierw ksiądz musi pojednać się z Kościołem katolickim". Był to stanowczy gest jego dezaprobaty wobec teologii wyzwolenia.

Rok później papież zawiesił Cardenala w pełnieniu posługi kapłańskiej. Stolica Apostolska nie tolerowała bezpośredniego udziału duchownych w działalności rządowej, a w ówczesnym rządzie Nikaragui było ich trzech.

Ostatecznie Cardenal, prowadzący życie kontemplacyjne, stał się ostrym krytykiem Daniela Ortegi, który powrócił do władzy w 2007 roku.

W zeszłym roku, po blisko 40 latach Franciszek postanowił "zrehabilitować" Cardenala. Przebywającego w szpitalu w ciężkim stanie sędziwego księdza odwiedził wówczas biskup pomocniczy tamtejszej archidiecezji Silvio Jose Baez. Przykląkł przed łóżkiem Cardenala i - jak zrelacjonował potem - poprosił go o błogosławieństwo "jako kapłana Kościoła katolickiego".

>> Ks. Ernesto Cardenal wyszedł ze szpitala. Wiemy, co napisał do papieża Franciszka

Wkrótce potem Watykan potwierdził doniesienia o decyzji Franciszka o całkowitym cofnięciu kary suspendowania nałożonej na Cardenala. Ksiądz otrzymał błogosławieństwo od papieża, udzielone mu przez nuncjusza apostolskiego w Nikaragui arcybiskupa Waldemara Sommertaga z Polski.

W lutym 2019 r. ksiądz Enesto Cardenal odprawił ze szpitalnego łóżka swoją pierwszą od 35 lat mszę. 

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Papież Franciszek
31,43 zł
44,90 zł

Mądrość przychodzi z wiekiem

Oni najlepiej rozumieją, że życie czasem się komplikuje. Gdy popełniamy błąd, stają przy nas. Osoby starsze to nieocenieni doradcy. Upływający czas zabrał im młodość, lecz dał mądrość.

Ta jedyna w swoim...

Skomentuj artykuł

Rok temu papież cofnął mu karę suspendowania. Ksiądz Ernesto zmarł wczoraj
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.