Rola Moskwy w próbie zabójstwa Jana Pawła II

Rola Moskwy w próbie zabójstwa Jana Pawła II
Jak podkreślił, to iż nie znamy wszystkich elementów, które by do siebie pasowały i utworzyły logiczny łańcuch, nie skłania do budowania alternatywnej hipotezy, popartej faktograficznymi argumentami, że to nie Moskwa stała za próbą zabójstwa Jana Pawła II. (fot. Wikimedia Commons)
8 lat temu
KAI / slo

Hipoteza, iż to Moskwa próbowała dokonać zabójstwa Jana Pawła II wciąż aktualna - powiedział KAI prof. Jan Żaryn.

Odnosząc się do sugestii gen. Wojciecha Jaruzelskiego, który w wywiadzie dla włoskiego miesięcznika „Jesus” stwierdził, iż zleceniodawców zamachu na papieża trzeba szukać raczej wśród radykalnych kręgów islamskich, a nie w ówczesnym Związku Radzieckim, pracownik Instytutu Pamięci Narodowej podkreślił, że na obecnym etapie śledztwa wydaje się, że najbardziej zainteresowaną stroną, która chciała pozbawić życia Jana Pawła II była właśnie Moskwa i tamtejsi komuniści.

Prof. Jan Żaryn nie wykluczył, że wiedza gen. Jaruzelskiego może wynikać z lektury dokumentów do dzisiaj opatrzonych klauzulą tajności, a które np. pochodzą bezpośrednio z Moskwy. Jak stwierdził, wtedy wypowiedź generała dla włoskiego miesięcznika „Jesus” byłaby bardzo ciekawa. - Ale wydaje mi się, przynajmniej na tym etapie znajomości rzeczy, że najbardziej zainteresowaną stroną, która chciała pozbawić życia Jana Pawła II była właśnie Moskwa i tamtejsi komuniści - powiedział profesor.

W jego opinii droga, która dziś jest odtwarzana przez historyków, a prowadząca od Ali Agcy do faktycznych zleceniodawców próby zabójstwa papieża, wiąże się jednak z wątkiem bułgarskim. - Zarówno Ali Agca, jak i jego najbliżsi współpracownicy, którzy też byli obecni na Placu św. Piotra, byli prowadzeni przez agenturę bułgarską. Byli również szkoleni na terenie m.in. Bułgarii i niewątpliwie osoby, które szkoliły tych niedoszłych morderców, nie były osobami suwerennie podejmującymi decyzje, tylko stanowili część wywiadu komunistycznego, na czele którego stała Moskwa - stwierdził prof. Żaryn.

Jak podkreślił, to iż nie znamy wszystkich elementów, które by do siebie pasowały i utworzyły logiczny łańcuch, nie skłania do budowania alternatywnej hipotezy, popartej faktograficznymi argumentami, że to nie Moskwa stała za próbą zabójstwa Jana Pawła II.

Katowicki Instytut Pamięci Narodowej od 2006 r. prowadzi śledztwo w sprawie zamachu na Jana Pawła II. W połowie maja ma ukazać się książka zawierająca m.in. część zeznać Ali Agcy, które Włosi przekazali polskim prokuratorom.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Rola Moskwy w próbie zabójstwa Jana Pawła II
Komentarze (2)
O
on
19 kwietnia 2011, 13:28
 IPN już prowadzi śledztwo w sprawie zamachu na gen.Sikorsjkiego przypuszczam że efekt będzie podobny a pieniędzy nwyciągną znowu sporo
G
Gość
19 kwietnia 2011, 13:00
Wystarczy włączyć logikę, dla czego Ali Agca nadal boi się ujawnić prawdę? A że się boi to jest jasne, przypominam że chcial wnioskować o polskie obywatelstwo, zapewne ze względu na ochronę (dobrze że ktoś go przekonał aby tego nie robił, bo by pewnie skończył jak świadkowie w sprawie Olewnika!).

Skomentuj artykuł

Rola Moskwy w próbie zabójstwa Jana Pawła II
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.