Romowie pielgrzymowali do Limanowej

Romowie pielgrzymowali do Limanowej
(fot. shutterstock.com)
KAI / kas

Romowie z południowej Polski oraz ze Słowacji pielgrzymowali pieszo do sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Limanowej.

W niedzielę podczas organizowanej po raz 31. pielgrzymki kilka osób przyjęło sakramenty Pierwszej Komunii i bierzmowania, jedna para wzięła też ślub.

Romowie wyruszyli z Łososiny Górnej, a ich wędrówce towarzyszyły cygańskie wozy. Po przejściu pięciu kilometrów dotarli do sanktuarium Matki Bożej Bolesnej Limanowej, gdzie mszy św. przewodniczył bp Stanisław Salaterski.

W homilii biskup powiedział, że trzeba naśladować Matkę Bożą w wierności Bogu, drugiemu człowiekowi i Kościołowi. - Droga człowieka powinna być połączona z wiernością danemu słowu. Jestem tu, bo wierzę w Boga, bo powiedziałem Mu "tak", ale za tym "tak" powinno iść konkretne działanie. Skoro w Ciebie wierzę, to się do Ciebie modlę i pamiętam o sakramentach świętych. I tak przeżywam każdy dzień, aby była w nim chwila na modlitwę. Trzeba też, aby w niedzielę była nasza obecność na mszy św., by z Eucharystii czerpać siłę, by potem żyć jak święci na tym świecie - mówił biskup.

- Od kilku lat uczestniczę w pielgrzymce. Chcę prosić Matkę Bożą o zdrowie i potrzebne łaski. Cieszę się, że możemy się spotkać z Romami, razem się modlić i przekazywać młodym naszą romską kulturę i tradycję - mówi Danuta Mirga z Głubczyc z województwa opolskiego.

Podczas 31. Międzynarodowej Pielgrzymki Romów do Limanowej para narzeczonych wzięła ślub, jedna osoba przyjęła Pierwszą Komunię Świętą, a siedem przystąpiło do sakramentu bierzmowania. W przygotowaniu Romów do ich przyjęcia księdzu Stanisławowi Opockiemu, który jest krajowym duszpasterzem Romów, pomagali katecheci i nauczyciele z Limanowej oraz z romskiej świetlicy w Koszarach.

- Ten rok jest szczególny w pielgrzymowaniu do Limanowej, bo obchodzimy 50. rocznicę koronacji cudownej figury Matki Bożej Bolesnej. Romowie mają dużo intencji, m.in. modlą się za swoje rodziny, o dobre wychowanie dzieci i o zdrowie. Pielgrzymki duchowo ich ubogacają. Modlimy się także w języku romskim, podtrzymujemy ich kulturę - podkreśla ks. Stanisław Opocki w rozmowie z KAI.

Popołudniu w Muszli Koncertowej w limanowskim Parku Miejskim odbył się przegląd romskich zespołów.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Romowie pielgrzymowali do Limanowej
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.