Rosja: pierwsza procesja katolicka od 100 lat

Rosja: pierwsza procesja katolicka od 100 lat
(fot. Panoramas / Foter.com / CC BY-ND)
Logo źródła: Radio Watykańskie KAI / Radio Watykańskie / mh

W Rosji Boże Ciało obchodzone było w niedzielę 2 czerwca. W Moskwie, po porannej sumie, której w katedrze Niepokalanego Poczęcia NMP przewodniczył abp Paolo Pezzi, procesja z Najświętszym Sakramentem przeszła do tradycyjnych czterech ołtarzy.

W tym roku szczególną wymowę miały jednak uroczystości w Sankt-Petersburgu, którego ulicami przeszła pierwsza procesja od 1918 r. W 80 lat później ks. Krzysztof Pożarski podjął próbę przywrócenia tej tradycji, początkowo jednak procesje odbywały się wyłącznie wokół kościołów.

O nowym wymiarze kroczenia z Chrystusem eucharystycznym ulicami Petersburga opowiedział Radiu Watykańskiemu pracujący tam polski dominikanin o. Tomasz Wytrwał OP: "W tym roku po raz pierwszy po 95 latach ulicami miasta przeszła procesja. Na długości ok. 3 km katolicy nie tylko oddawali cześć Najświętszemu Sakramentowi, ale także mogli pokazać swoją wiarę, a przede wszystkim to, że są obecni w tym mieście".

W niedzielnych uroczystościach wzięli udział wierni z siedmiu katolickich parafii Petersburga, łącznie około tysiąca osób.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Rosja: pierwsza procesja katolicka od 100 lat
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.