Rosjanie burzą kościół katolicki w Samarze. Mieszkańcy nieprzychylni tej decyzji

Rosjanie burzą kościół katolicki w Samarze. Mieszkańcy nieprzychylni tej decyzji
Fot. Aaron Burden / unsplash.com
3 miesiące temu
PAP / tk

Władze Samary, rosyjskiego miasta, podjęły decyzję o zburzeniu kościoła katolickiego. Według nich, świątynia została postawiona bezprawnie 5 lat temu. W sieci pojawiły się komentarze internautów, którzy są zdziwieni i oburzeni tą decyzją.

Piętrowy budynek świątyni postawiono w 2016 roku, ale – według władz – zrobiono to bez niezbędnych dokumentów budowlanych i innych wymaganych zezwoleń. W tej sytuacji włodarze ponad milionowego miasta nad Wołgą polecili rozebrać "nielegalną" budowlę. Podjęła się tego firma TOW "WEG", która swoje usługi wyceniła na 1,6 mln rubli, a do prac przystąpiła kilka dni temu.

Ludzie oburzeni decyzją o zburzeniu kościoła

Wiadomość o rozbiórce kościoła wywołała różnorakie odzewy mieszkańców Samary. W sieci pojawiły się głosy wyrażające m.in. zdziwienie i oburzenie z tego powodu. Jeden z internautów zapytał retorycznie: Komu przeszkadzali nieprawosławni? Trzeba było zażądać okazania lub postarania się o zezwolenie albo [w ostateczności] przeprofilować budynek. Ale po co burzyć?

Niektórzy miejscowi mieszkańcy przypomnieli przy okazji niejednoznaczne pod tym względem postanowienia władz miasta w sprawie budowy prawosławnego diecezjalnego ośrodka dziecięcego na terenie miejskiego ogrodu botanicznego. Inwestycję tę też uznano za bezprawną, ale pozwolono ją nadal prowadzić pod warunkiem jednak dostarczenia niezbędnej dokumentacji. Wiadomo ponadto, że w samym centrum Samary ma powstać cerkiew prawosławna, ale na jej budowę wyraziła zgodę większość uczestników spotkań konsultacyjnych, zorganizowanych przez władze miasta.

Źródło: PAP / tk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Adam Żak SJ
18,83 zł
26,90 zł

Rozliczenie z problemem pedofilii w polskim Kościele

Ujawnienie skali wykorzystywania seksualnego nieletnich przez osoby duchowne wstrząsnęło Kościołem w Polsce i na świecie. Reakcje hierarchów były skrajne: od lęku przed ujawnieniem długo skrywanej prawdy po chęć...

Skomentuj artykuł

Rosjanie burzą kościół katolicki w Samarze. Mieszkańcy nieprzychylni tej decyzji
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.