Rowerem na Jasną Górę. Rekolekcje na dwóch kółkach coraz popularniejsze

Rowerem na Jasną Górę.  Rekolekcje na dwóch kółkach coraz popularniejsze
(Fot. Facebook/Ogólnopolska Pielgrzymka Rowerowa na Jasną Górę)
KAI/Facebook/dm

Na rekolekcje na dwóch kółkach decyduje się coraz więcej osób. Pandemia sprawiła, że pielgrzymi jeszcze chętniej decydują się na tę formę dotarcia do Częstochowy. Tylko od początku lipca odnotowanych zostało już 10 grup i wciąż przybywają kolejne. Cykliści przekonują, że każdy, jak tylko chce, może wyruszyć w drogę.

Jednak tym, którzy przygotują się kondycyjnie jest dużo łatwiej. Warto też pomyśleć o lepszym rowerze, by nie stwarzać problemów innym i sobie.

- Wszystko boli, ale się jedzie i jak wchodzimy do Kaplicy to wszystko ustaje, cały ból odchodzi - mówi przedstawicielka grupy z Paszowic. Dodaje, że wg niej rowerem jest trudniej dotrzeć do Częstochowy niż pieszo, choć idzie się dłużej.

Cykliści podkreślają, że choć może się wydawać, że jazda na rowerze to tylko wycieczka, to jednak to jest pielgrzymka. - W drodze się modlimy, uczestniczymy we Mszach św., ale także demonstrujemy swoją wiarę. To dzisiaj jest bardzo potrzebne, nasze świadectwo - zauważa Karol Pieniążek, który przyjechał spod Legnicy.

- Jedziemy z Maryją na piersi. Mamy stroje, chorągiewki na rowerach, które świadczą o tym, że jest to pielgrzymka. To nie jest ukryte, faktycznie to jest pielgrzymka i tego się nie wstydzimy - powiedział.

DEON.PL POLECA

- Od kilkunastu lat na Jasną Górę pielgrzymuję z potrzeby serca - podkreślił pan Roman, też uczestnik jednej z rowerowych pielgrzymek. Opowiadał o początkach pielgrzymowania na rowerze: „koleżanka przywiozła mi z pielgrzymki różaniec i modliła się w mojej intencji. Od tej pory powiedziałem, że będę jeździł do końca swoich sił. W pogodzie, w deszczu jedziemy, nie ma dla nas żadnych przeszkód”.

Rowerem czy pieszo, cel jest ten sam - spotkać się z Matką Bożą Jasnogórską. Wśród intencji dominują wciąż te o ustanie pandemii i za naszą Ojczyznę, o łaskę wiary, zwłaszcza dla młodych. Są i te dziękczynne za powrót do zdrowia, za uchronienie od koronawirusa.

W najbliższą sobotę na Jasną Górę dotrze 16. Ogólnopolska Pielgrzymka Rowerowa. Cykliści jadą z różnych miejsc w kraju, by połączyć się (10 lipca o godz. 9.00) przed częstochowską archikatedrą i wjeżdżając Alejami NMP zamanifestować swoją wiarę, miłość do Jezusa i Jego Matki oraz razem pokłonić się Królowej Polski. Hasłem pielgrzymki są słowa: „Samemu Bogu przez Maryję”.

Powitanie pielgrzymów na Jasnej Górze zaplanowane jest na godz. 10.30. Msza św. odprawiona zostanie o 11.30 na Szczycie.

Przed pandemią w 2019 r. na Jasną Górę dotarło w sumie 170 pielgrzymek rowerowych a w nich ponad 11 tys. osób.

KAI/Facebook/dm

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Papież Franciszek, Domenico Agasso

Papież mówi głośno o tym, o czym sami boimy się nawet pomyśleć

Franciszek nie dzieli ludzi na wierzących i niewierzących. Wyciąga rękę do wszystkich i tłumaczy, że pandemia jest sygnałem alarmowym. „Potrzebujemy planu, by znów...

Skomentuj artykuł

Rowerem na Jasną Górę. Rekolekcje na dwóch kółkach coraz popularniejsze
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.