Rozpoczął się proces w sprawie wykorzystywania seksualnego na terenie Watykanu

Rozpoczął się proces w sprawie wykorzystywania seksualnego na terenie Watykanu
(fot. unsplash.com)
1 miesiąc temu
KAI / jb

Przed Trybunałem Państwa Watykańskiego rozpoczął się w środę proces dwóch włoskich księży w sprawie wykorzystywania seksualnego w Preseminarium św. Piusa X w Watykanie dla chłopców przygotowujących się na wstępnym etapie do święceń.

 

To pierwszy proces wytoczony za takie czyny popełnione na terenie Watykanu. Nastolatkowie z Preseminarium chodzą do kościelnej szkoły i pełnią posługę liturgiczną w bazylice świętego Piotra jako ministranci.

Na ławie oskarżonych zasiadł 28-letni ksiądz Gabriele Martinelli, oskarżony o seksualne wykorzystywanie młodszego od siebie o rok ucznia, stosowanie przemocy i gróźb. Gdy czyny te zostały popełnione w latach 2007-2012 obecny ksiądz był starszym koordynatorem aktywności mieszkańców Preseminarium. Zarówno sprawca, jak i ofiara byli przez część tego okresu nieletni.

Drugi oskarżony to 71-letni były rektor Preseminarium ks. Ernesto Radice, któremu zarzuca się ukrywanie tych czynów. Był on tam rektorem przez 12 lat.

Sprawę nadużyć wobec swojego kolegi ujawnił młody Polak, który mieszkał w tym internacie dla uczniów szkoły średniej. Podobne zeznania złożyło potem dwóch innych byłych uczniów.

Początkowo nie było reakcji na pierwsze sygnały w tej sprawie i listy pisane przez młodego Polaka. Śledztwo wszczęto w 2017 roku, gdy skandal ujawniono w wydanej we Włoszech książce i w mediach.

Przeprowadzenie dochodzenia było możliwe dzięki temu, że papież Franciszek zmienił przepisy watykańskiego kodeksu, a na mocy nowych można było wszcząć postępowanie, mimo że osoba poszkodowana nie złożyła zawiadomienia w ciągu roku od popełnionego czynu.

Po krótkiej środowej rozprawie zapowiedziano, że następna odbędzie się 27 października.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Adam Żak SJ
16,14 zł
26,90 zł

Rozliczenie z problemem pedofilii w polskim Kościele

Ujawnienie skali wykorzystywania seksualnego nieletnich przez osoby duchowne wstrząsnęło Kościołem w Polsce i na świecie. Reakcje hierarchów były skrajne: od lęku przed ujawnieniem długo skrywanej prawdy po chęć...

Skomentuj artykuł

Rozpoczął się proces w sprawie wykorzystywania seksualnego na terenie Watykanu
Komentarze (2)
J2
Jerzy 2
15 października 2020, 09:22
Ale jak to ujawniono w mediach ?! "Początkowo nie było reakcji na pierwsze sygnały w tej sprawie i listy pisane przez młodego Polaka. Śledztwo wszczęto w 2017 roku, gdy skandal ujawniono w wydanej we Włoszech książce i w mediach." Czyżby ci dziennikarze nie czytali listu JPII do biskupów w USA z 1993 r.??? „(…)Dlatego słowa Chrystusa o zgorszeniu odnoszą się również do tych wszystkich osób i instytucji, często anonimowych, które poprzez rozpowszechnianie tanich sensacji otwierają na różne sposoby wrota złu w ludzkich sumieniach, a także w zachowaniach rozległych grup społecznych, zwłaszcza pośród młodych, którzy są na to szczególnie narażeni.(…)” Nie wolno rozpowszechniać tanich (!) sensacji bo otwieracie wrota złu ! Okazuje się, że te wrota nie są otwierane przez sprawców a przez... dziennikarzy !
JK
~Jan Kowalski
14 października 2020, 17:32
Wszystkie procesy w Watykanie to pic na wodę - szum medialny i zero skutków

Skomentuj artykuł

Rozpoczął się proces w sprawie wykorzystywania seksualnego na terenie Watykanu
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.