Rozpoczął się Synod Morza Śródziemnego

Rozpoczął się Synod Morza Śródziemnego
(fot. Porcullus Marek Postawka / CC BY (https://creativecommons.org/licenses/by/3.0))
KAI / kk

Pod hasłem „Morze Śródziemne granicą pokoju” w Bari rozpoczyna się 19 lutego 5-dniowe spotkanie biskupów z 20 krajów tego regionu, poświęcone szukaniu dróg braterstwa i pojednania między mieszkającymi tam narodami.

Wśród 58 hierarchów, którzy wezmą udział w tym wydarzeniu, są kardynałowie, patriarchowie i biskupi także z Watykanu i Komisji Episkopatów Wspólnoty Europejskiej (COMECE). Spotkanie zakończy się 23 lutego Mszą św. pod przewodnictwem Franciszka.

Na konferencji prasowej sekretarz generalny Włoskiej Konferencji Biskupiej bp Stefano Russo zaznaczył, że nie będzie to sesja akademicka, ale ma to być „słuchanie tego, co mają do powiedzenia Kościoły basenu śródziemnomorskiego w wyniku dialogu między nimi”. Spotkanie rozpocznie się dwoma wprowadzeniami do głównego tematu, po czym uczestnicy będą wymieniać przemyślenia i dzielić się doświadczeniami w ośmiu dyskusjach panelowych. Wynikiem tych rozmów będzie wspólny dokument, który po zakończeniu obrad otrzyma Ojciec Święty.

DEON.PL POLECA

Obecny na konferencji prasowej metropolita Bari abp Francesco Cacucci przypomniał, że papież odwiedzi to miasto 23 lutego po raz drugi po wizycie, którą złożył tam 7 lipca ub.r. Obecnie przybędzie z okazji „spotkania biskupów katolickich z rejonu Morza Śródziemnego z Europy, Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej” – stwierdził mówca. Zwrócił uwagę, że obszar ten stanowi „złożoną rzeczywistość polityczną, która po okresie kolonialnym jest dziś miejscem konfliktu”.

Z kolei przewodniczący Regionu Apulii (którego stolicą jest Bari) Michele Emiliano określił to zgromadzenie jako „wydarzenie historyczne bez precedensu”. Jego zdaniem to „miejsce refleksji i duchowości stanowi etap na długiej drodze rozpoczętej jeszcze przez Jana Pawła II i kontynuowanej przez Benedykta XVI, który w 2005 poprosił nas o podjęcie konkretnych działań na rzecz wspierania dialogu ekumenicznego”. A później papież Franciszek „poprosił nas o wysłanie do Moskwy relikwii św. Mikołaja, która obecnie wraca do nas” – dodał polityk.

Również burmistrz miasta Antonio Decaro zapewnił, że mieszkańcy są zadowoleni z wyboru Bari na to spotkanie, gdyż po raz kolejny „jest ono miejscem wydarzenia o symbolicznym i wymownym znaczeniu”. Zauważył, że patron i symbol miasta – św. Mikołaj, ucieleśnia „wartości pokoju, gościnności i tolerancji”. Burmistrz wyraził nadzieję, że „Morze Śródziemne znów stanie się morzem, przez które przechodzą historia i pokój a nie drogi handlarzy bronią i ludźmi”.

Pierwsi uczestnicy spotkania przybyli do stolicy Apulii już 17 lutego. – byli to dwaj arcybiskupi wschodniokatoliccy z Damaszku: syryjski Youhanna Jihad Battah i melchicki Nicolas Absi. Ich obecność ma wymiar w pewnym stopniu opatrznościowy, oznacza bowiem zerwanie z wieloletnią niechęcią, a czasem nawet wrogością, panującą nieraz między hierarchami i ich Kościołami na Bliskim Wschodzie.

Wśród zaproszonych do Bari jest 9 kardynałów, w tym dwóch kurialnych: Leonardo Sandri – prefekt Kongregacji Kościołów Wschodnich i Michael Czerny – podsekretarz w sekcji migrantów i uchodźców Dykasterii ds. Służby Integralnemu Rozwojowi Ludzkiemu oraz Jean-Claude Hollerich z Luksemburga – przewodniczący COMECE. Innym purpuratem jest gospodarz tego spotkania, przewodniczący episkopatu Włoch kard. Gualtiero Bassetti. Pozostali kardynałowie pochodzą z Bośni i Hercegowiny, Maroka i Hiszpanii. Nie przyjedzie biskup hiszpańskiej Malagi – Jesús Esteban Catalá Ibáñez, który zachorował nagle tuż przed wyjazdem do Włoch. Przybędzie natomiast niezapowiadany wcześniej podsekretarz w Sekretariacie Stanu Stolicy Apostolskiej ds. stosunków z państwami abp Paul Richard Gallagher.

Wśród co najmniej 40 tysięcy świeckich, jacy mają tam przybyć, są najwyżsi politycy Włochy: prezydent Sergio Mattarella i premier Giuseppe Conte.

Obrady toczyć się będą w monumentalnym Castello Svevo, wzniesionym przez Normanów w pierwszej połowie XII wieku. Miejsce to gościło już w 2017 przywódców G7 – grupy siedmiu najwyżej rozwiniętych gospodarczo państw świata. Obecnie zaś spotkają się tam ludzie Kościoła, aby mówić o pokoju, braterstwie, sprawiedliwości i nadziei. 23 lutego do Bari przybędzie Franciszek, który na miejskim Corso Vittorio Emanuele II będzie przewodniczył Mszy św., zamykającej to historyczne spotkanie.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Rozpoczął się Synod Morza Śródziemnego
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.