Rozpoczął się Tydzień "Laudato Si'". Potrwa do niedzieli

Rozpoczął się Tydzień "Laudato Si'". Potrwa do niedzieli
Fot. Romolo Tavani / Depositphotos.com
PAP / mł

Pod hasłem "Słuchając i idąc razem" Kościół katolicki obchodzi od 22 do 29 Tydzień "Laudato si'". Ma to być czas refleksji, modlitwy i działania na rzecz naszego wspólnego domu – poinformowali w komunikacie przekazanym PAP członkowie Światowego Ruchu Katolików na rzecz Środowiska. Do udziału w nim zaprosił w niedzielę wiernych papież Franciszek. 

Tydzień "Laudato si'" to inicjatywa watykańskiej Dykasterii ds. Integralnego Rozwoju Człowieka, upamiętniająca opublikowanie encykliki "Laudato si'" papieża Franciszka. "Jako ludzie wierzący chcemy w szczególny sposób budować wrażliwość na +wołanie ziemi i krzyk ubogich+ oraz przyczynić się do rozwiązania złożonego kryzysu społeczno-ekologicznego naszych czasów" – czytamy w komunikacie Światowego Ruchu Katolików na rzecz Środowiska.

Jego autorzy przypomnieli, że do udziału w Tygodniu "Laudato si'" w niedzielę 22 maja w trakcie modlitwy "Anioł Pański" zaprosił papież Franciszek. "Jako Światowy Ruch Katolików na rzecz Środowiska chcemy na to zaproszenie odpowiedzieć i zachęcić wiernych do podjęcia w tym czasie refleksji, modlitwy i działania na rzecz naszego wspólnego domu" – podkreślili.

Zaznaczyli, że uczestnictwo w przeżyciu Tygodnia "Laudato si'" w duchowej łączności z katolikami na całym świecie ma umożliwić przygotowana specjalnie na tę okazję modlitwa i refleksja, które można włączyć w nabożeństwo na zewnątrz lub modlitwę w czasie mszy świętej w niedzielę 29 maja lub w każdy inny dzień Tygodnia "Laudato si'". Modlitwę można pobrać z sekcji "Materiały" na stronie Zieloneparafie.pl. W zakładce tej znajdą się również przykładowe scenariusze spotkań, które z tej okazji można zorganizować w parafii.

DEON.PL POLECA

"Wszystkie parafie, które włączą się w obchody Tygodnia "Laudato si'" zachęcamy do zrobienia zdjęcia lub krótkiej relacji słownej i przesłania ich na adres emaillsm.polska@livelaudatosi.org. Pokażmy, jak wspólnie podejmujemy troskę o stworzenie w duchu chrześcijańskiej ekologii integralnej" – zaapelowali.

Członkowie Światowego Ruchu Katolików na rzecz Środowiska zaprosili również do dołączenia do objętego patronatem Konferencji Episkopatu Polski programu Zielone Parafie. "W programie Zielone Parafie w praktyczny sposób realizujemy nauczanie Kościoła o ekologii integralnej. Więcej informacji o programie znaleźć można na stronie www.zieloneparafie.pl" – wyjaśnili.

"Laudato si'" (wł. Pochwalony bądź) to druga encyklika papieża Franciszka, zaprezentowana 18 czerwca 2015 r. w Watykanie. Jej tytuł został zaczerpnięty z kantyku św. Franciszka z Asyżu, głoszącego chwałę cudu stworzenia. W liczącym ponad 190 stron dokumencie papież zaapelował o "ekologiczne nawrócenie". Zwrócił uwagę na konieczność drastycznej redukcji emisji, m.in. dwutlenku węgla, dzięki zastępowaniu paliw kopalnych i rozwijaniu odnawialnych źródeł energii. 

PAP / mł

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Papież Franciszek

„Pochwalony bądź” – tytuł najnowszej encykliki papieża Franciszka został zaczerpnięty z kantyku św. Franciszka z Asyżu, głoszącego chwałę cudu stworzenia.

Encyklika jest apelem papieża, aby ludzie zaczęli szanować naturę stworzoną przez Boga, jednocząc się w...

Skomentuj artykuł

Rozpoczął się Tydzień "Laudato Si'". Potrwa do niedzieli
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.