Polskie Zielone Parafie włączają się w światowy Tydzień Laudato si’

Polskie Zielone Parafie włączają się w światowy Tydzień Laudato si’
Fot. Elena Mozhvilo / unsplash.com
KAI / tk

Tydzień Laudato si’ to inicjatywa upamiętniająca opublikowanie encykliki Laudato si’ papieża Franciszka, a przede wszystkim zaproszenie do wcielenia jej przesłania w życie. Katolicy w Polsce włączą się w jego obchody, modląc się o pokój, sprawiedliwość i ochronę stworzenia.

Szczególna uwaga zostanie poświęcona solidarności z ofiarami rosyjskiej agresji na Ukrainę. Do udziału w Tygodniu Laudato si’ w niedzielę 22 maja 2022 w trakcie nabożeństwa Anioł Pański zaprosił Ojciec Święty.

DEON.PL POLECA

- Poprzez obchody Tygodnia Laudato Si’ chcemy budować wrażliwość na to, co encyklika nazywa “wołaniem ziemi i krzykiem ubogich” oraz przyczynić się do rozwiązania złożonego kryzysu społeczno-ekologicznego naszych czasów – zaczynając od nas samych i naszych parafii – mówi Piotr Abramczyk, prezes Światowego Ruchu Katolików na rzecz Środowiska, współorganizującego obchody w Polsce.

Jak konkretnie parafie mogą zaangażować się w Tydzień Laudato si’?

- Po pierwsze, przez modlitwę i podjęcie refleksji. Można włączyć je w Mszę św. lub w nabożeństwo odbywające się na zewnątrz, np. przy przydrożnej kapliczce lub krzyżu. Propozycje tekstu modlitwy i specjalnej refleksji na Tydzień Laudato si’ można znaleźć na stronie Zielonych Parafii – wyjaśnia Magdalena Kadziak, koordynatorka programu. - Po drugie przez spotkanie. Jeżeli w parafii lub wspólnocie przebywają osoby z Ukrainy, to zachęcamy, by zorganizować wspólne spotkanie i modlitwę – dodaje.

Hasło tegorocznego Tygodnia Laudato si’ to “Słuchając i idąc razem”. Wsłuchajmy się więc w opowieść naszych braci i sióstr z Ukrainy, by nadal z otwartym sercem wspierać ich w bólu i tragedii wojny. Przykładowy scenariusz takiego spotkania znaleźć można w sekcji „Materiały” na stronie programu Zielone Parafie.

- Po trzecie przez relacje: w obchody Tygodnia Laudato si’ włączają się katolicy na całym świecie. Zachęcamy do zrobienia zdjęcia lub przesłania krótkiej relacji słownej z modlitwy, spotkania lub nabożeństwa zorganizowanego w Waszej wspólnocie na adres lsm.polska@livelaudatosi.org. Z nadesłanych relacji przygotujemy album do publikacji na fanpage’u Światowego Ruchu Katolików na rzecz Środowiska – mówi Kadziak.

Źródło: KAI / tk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Ewa Dąbrowska

Wszystko, co musisz wiedzieć o diecie dr Ewy Dąbrowskiej

Od wydania najbardziej znanej książki dr Ewy Dąbrowskiej minęło ćwierć wieku. Teraz Autorka diety warzywno-owocowej wraca z nową publikacją, bogatsza o doświadczenia tysięcy pacjentów. Po raz...

Skomentuj artykuł

Polskie Zielone Parafie włączają się w światowy Tydzień Laudato si’
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.