RŚA: pokój owocem wizyty Papieża

RŚA: pokój owocem wizyty Papieża
(fot. KTOTV / youtube.com)
KAI / pk

Od czasów wizyty Ojca Świętego czujemy powiew zmian, nastąpiło całkowite odwrócenie kierunków - mówi abp Dieudonné Nzapalainga z Republiki Środkowoafrykańskiej, którą Franciszek odwiedził w listopadzie ubiegłego roku.

Według metropolity stołecznego Bangi, a także wielu innych osób zaangażowanych w życie publiczne tego afrykańskiego kraju właśnie wizyta Papieża, po wielu latach krwawej wojny domowej między muzułmanami i chrześcijanami, była momentem przełomowym dla przywrócenia pokoju. Dowodem tego jest spokojny przebieg wyborów prezydenckich 20 lutego br., które wygrał były premier Faustin-Archanhe Touadéra.

- Papież przybył jako misjonarz miłosierdzia i wezwał nasze wspólnoty do pojednania. Ten apel o pokój i przebaczenie został wysłuchany przez walczących ze sobą byłych przeciwników, a teraz skonkretyzował się, dając w nowym prezydencie rzeczywistą szansę na pokój - podkreśla abp Nzapalainga, który sam był jednym z głównych mediatorów między walczącymi stronami.

Katolicki hierarcha podkreśla też znaczenie zaangażowania na rzecz pokoju duchownych muzułmańskich i protestanckich. Ponadto zauważa, że nowy prezydent jest osobą, która nadaje się idealnie do pojednania i zjednoczenia narodu, a także do oddania sprawiedliwości ofiarom sekciarskiej przemocy.

Również dla bp. José Aguirro Muño ostatnie wybory są światłem w tunelu. Niepokoi się on jednak aktami przemocy dokonywanymi nadal na terenie jego diecezji Bangassou przez bojówki Armii Oporu Pana - sekty religijnej pochodzącej z Ugandy.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

RŚA: pokój owocem wizyty Papieża
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.