Franciszek: odłóżcie narzędzia śmierci!

Franciszek: odłóżcie narzędzia śmierci!
(fot. EPA/DANIEL DAL ZENNARO)
5 lat temu
KAI / psd

- Do wszystkich tych, którzy niesprawiedliwie używają broni tego świata, kieruję apel: odłóżcie te narzędzia śmierci; uzbrójcie się raczej w sprawiedliwość, miłość i miłosierdzie - rzeczywiste gwarancje pokoju - wezwał papież Franciszek w homilii podczas Mszy św., jaką odprawił w katedrze w Bangi, stolicy Republiki Środkowoafrykańskiej. Otworzył w niej pierwsze na świecie Drzwi Święte Jubileuszu Miłosierdzia, jaki rozpocznie się 8 grudnia br.

Pozdrowił "wszystkich mieszkańców Środkowej Afryki, osoby chore, starszych, poranionych przez życie". - Może niektórzy z nich są zrozpaczeni i nie mają już siły do działania, oczekując jedynie na jałmużnę, jałmużnę chleba, jałmużnę sprawiedliwości, jałmużnę gestu zainteresowania i życzliwości. Podobnie jak apostołowie Piotr i Jan wchodzący do świątyni, którzy nie mieli ani złota, ani srebra, aby je dać potrzebującemu paralitykowi, przychodzę, aby zaoferować im siłę i moc Boga uzdrawiające człowieka, podnoszące go i uzdalniające do rozpoczęcia nowego życia, "przeprawienia się na drugą stronę" - mówił Franciszek.

Wskazał, że "tego przejścia na drugą stronę można dokonać jedynie z Nim, uwalniając się od koncepcji rodziny i krwi, które dzielą, aby budować Kościół-Rodzinę Bożą, otwartą dla wszystkich, troszczącą się o tych, którzy potrzebują najbardziej". - Zakłada to bliskość wobec naszych braci i sióstr, oznacza to ducha komunii - tłumaczył Ojciec Święty.

Przypomniał, iż Ojciec Niebieski "sprawia, że słońce Jego wschodzi nad złymi i nad dobrymi". - Doświadczywszy sami przebaczenia, musimy przebaczyć innym. Oto nasze podstawowe powołanie - podkreślił papież. Wskazał na potrzebę miłości nieprzyjaciół, "która przestrzega przed pokusą zemsty i przeciwko spirali niekończącego się odwetu". - Jezus stale nalegał na ten szczególny aspekt świadectwa chrześcijańskiego. Osoby zaangażowane w ewangelizację muszą zatem przede wszystkim wprowadzać przebaczenie, być specjalistami pojednania, ekspertami miłosierdzia. W ten właśnie sposób możemy pomóc naszym braciom i siostrom - powiedział Franciszek.

Przypomniał, że rozpoczynający się właśnie Adwent to "czas przygotowania naszych serc, abyśmy mogli przyjąć Pana, to znaczy jedynego Sprawiedliwego i jedynego Sędziego, który może przeznaczyć każdemu los, na jaki zasługuje". - Bóg jest sprawiedliwością! Dlatego my, chrześcijanie, jesteśmy powołani, aby być w świecie twórcami pokoju opartego na sprawiedliwości - stwierdził papież.

Dodał, że "oczekiwane Boże zbawienie ma również smak miłości". Dlatego "wszędzie, a przede wszystkim, tam gdzie panuje przemoc, nienawiść, niesprawiedliwość i prześladowania chrześcijanie są powołani, aby dać świadectwo tego Boga, który jest Miłością". - Zachęcając kapłanów, osoby konsekrowane i świeckich, którzy w tym kraju żyją niekiedy aż w stopniu heroicznym cnotami chrześcijańskimi, przyznaję, że odległość, która nas dzieli od tak wymagającego ideału świadectwa chrześcijańskiego jest czasami duża. Dlatego w formie modlitwy wypowiadam słowa świętego Pawła: "Bracia, Pan niech pomnoży liczbę waszą i niech spotęguje waszą wzajemną miłość dla wszystkich". W związku z tym, świadectwo pogan o chrześcijanach Kościoła pierwszych wieków musi trwać na naszym horyzoncie jak latarnia morska: "Patrzcie, jak oni się kochają, kochają się naprawdę" - przypomniał Franciszek słowa Tertuliana.

Zaznaczył również, że "Boże zbawienie przybiera charakter niezwyciężonej mocy, która wszystko pokona". - Bóg jest silniejszy niż cokolwiek. To przekonanie daje wierzącym spokój, męstwo i moc do wytrwania w dobru, w obliczu najgorszych przeciwności. Nawet wtedy, gdy rozpętają się siły zła chrześcijanie muszą odpowiedzieć na wezwanie, z wysoko uniesioną głową, gotowi przeciwstawić się tej walce, w której Bóg będzie miał ostatnie słowo. A tym słowem jest miłość! - podkreślił Ojciec Święty.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Franciszek: odłóżcie narzędzia śmierci!
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.