Rusza kolejna edycja Sylwestra z Ubogimi! Wciąż można dołączyć do wydarzenia
Sylwester dla bezdomnych organizowany przez kleryków Wyższego Śląskiego Seminarium Duchownego to już długa, ponad dwudziestoletnia tradycja.
Od kilku lat, dzięki połączonym siłom katowickich seminarzystów, świeckich wolontariuszy oraz hojnych darczyńców, przybiera nową formę – Sylwestra z Ubogimi. W ostatni dzień roku, w pięknie ozdobionej auli przy parafii św. apostołów Piotra i Pawła w Katowicach, każdy z blisko 200 zaproszonych gości znajduje dla siebie imienne miejsce przy bogato zastawionym stole. Nigdy nie brakuje atrakcji zarówno dla ciała – wystawnej kolacji i zabaw prowadzonych przez profesjonalnego wodzireja, jak i dla ducha – uderzające w serce słowa, wspólna modlitwa oraz Msza święta odprawiona równo o północy. Ponadto każdy z gości opuszcza zabawę z pokaźną paczką prezentową.
(fot. materiały organizatorów)
W 2019 roku organizujemy w takiej formie Sylwestra z Ubogimi w Katowicach już po raz szósty. Po raz kolejny impreza odbędzie się także poza Katowicami – w Krakowie.
Podczas organizacji Sylwestra naszym priorytetem jest budowanie wspólnoty z przybyłymi Ubogimi oraz umożliwienie im dostrzeżenia własnej wartości. Nie chcemy ich traktować, jak bezimiennej masy, dla której łaskawie można coś zrobić. Pragniemy, by każdy imiennie zaproszony gość poczuł, że to wszystko jest przygotowane właśnie z myślą o nim. Nie chcemy nikogo zmieniać, ulepszać na siłę. Chcemy jedynie dać drugiemu człowiekowi zrozumieć, że jest dla kogoś ważny. Porozmawiać, pośpiewać, pomodlić się – spędzić wspólnie ten wyjątkowy, ostatni wieczór w roku. Wiemy, że poprzez tę akcję nie rozwiążemy problemu bezdomnych ani nie zmienimy ich historii. Chcemy jednak otoczyć Ubogich szacunkiem, dostrzec wartość drugiej osoby, bez względu na pogmatwane życiorysy i popełnione błędy.
(fot. materiały organizatora)
W drugim rzędzie naszym celem jest zwrócenie uwagi społeczeństwa (zwłaszcza ludzi młodych) na problem ubóstwa i bezdomności. Co roku w inicjatywie bierze udział ok. 150 wolontariuszy – w każdym wieku, z całego Śląska i nie tylko.
Wszelkie dodatkowe informacje dostępne są TUTAJ.
Skomentuj artykuł